Kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex

Kes on kaupleja Alex?

Alex on 37aastane kahe lapse isa, kes töötab müügijuhina ühes puidutööstuses. Ameti tõttu tunneb Alex end internetis koduselt, samuti on tal selge inglise, rootsi, soome ja vene keel.

Sel kevadel sai Alex ühe õnnestunud tehingu eest kopsaka, mitme kuupalga suuruse preemia, samuti oli tema tulumaksutagastus ootamatult suurem. Kokku langes talle sülle 10 000 eurot, millega mees otsustas teoks teha ammu hautud plaani: proovida kauplemist.

Alex on aktsia- ja valuutaturge jälginud kõrvalt mõnesuguse huviga juba varem, ta on katsetanud kauplemist virtuaalportfelliga ning osalenud paar aastat Börsihai mängus. Nüüd tunneb ta end sedavõrd kindlalt, et julgeb proovida ka reaalse rahaga börsil mängimist.

Ettevaatliku mehena ei taha Alex endale esialgu liiga kõrgeid sihte seada. Ise on ta mõelnud, et kui õnnestub investor Toomase tootluse eesmärki (12% aastas) edestada, oleks väga hästi. Teenitud kasumit - kui kõik peaks laabuma - mõtleb Alex esialgu samuti kauplemiseks kasutada. Kui aga teenistust peaks juba päris palju kogunema, on tema unistus üllatada oma peret ühe talvise soojamaareisiga. Kui kauplemisega peaks õnnestuma sissetulekut veelgi märkimisväärsemalt kasvatada, siis kavatseb Alex panustada teenitud raha muretu vanaduspõlve kindlustamiseks.

Alles oma kauplejatee alguses seisev Alex ei ole veel endale kindlat kauplemisstiili ega -strateegiat valinud; ta pole kindel, milline strateegia talle enim sobibki. Seepärast on ta otsustanud esialgu ennast mitte piirata, vaid proovida ära erinevad ideed ja erinevad teed. Aastaid kauplemist pealt vaadanuna on tal tekkinud mõtteid ja ideid, mida ta kindlasti kasutada kavatseb. Samuti on Alex otsustanud end mitte ajaliselt piirata ning katsetada nii päevasisest kauplemist kui ka pikaajaliste panuste tegemist.

Oma perele elatist teenida kavatseb Alex endiselt müügijuhina. Põhitöö ja pereelu jätavad talle kauplemisega tegelemiseks aega vaid tund-paar hilisel õhtul või varasel hommikul. Kauplemisega ta põhitööd asendada ei plaani, mistõttu pole ka tal nui neljaks õnnestumise survet, mis kummitab paljusid professionaalseid kauplejaid. Ta on ka teadlik kauplejate kõige raskemast kutsehaigusest - oskamatusest rahulikult paigal olla - ja kavatseb ennast selles suhtes rangelt jälgida. Ehk teisisõnu on tema moto: kui ei ole ühtki head kauplemisideed, tuleb rahakotirauad kinni hoida.

Samal ajal kauplejana alustamisega hakkab Alex pidama blogi, kuhu paneb igal argipäeval kirja talle tulnud kauplemisideed, õnnestunud ja ebaõnnestunud tehingud, oma mõtted ja tunded. Sellest blogist loodab Alex endale ka veidi teistsugust moraalset pidepunkti - kui tuleb tehinguidee, mida on häbi blogisse kirja panna, ju siis on parem jätta see idee üldse teoks tegemata.

Sulge Tutvustus

Kaupleja Alex: suur tänu, Pedro!

04. juuni 2018, 17:08
Petrobrasi tegevjuht Pedro Parente teatas reedel ametist lahkumisest.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180604/TRADER/180609919/AR/0/AR-180609919.jpg

Ma ei lootnud, et mul õnnestub kiiresti ja kergelt Petrobrasi positsioon sulgeda - aga õnnestus ja seda tänu firma tegevjuhile Pedro Parentele. Suur tänu, Pedro!

Pärast suuri liikumisi võivad aktsiad jääda kõikuma kitsasse hinnavahemikku, mida nimetatakse konsolideerumiseks. Kui ma oleks oma keerulise Petrobrasi positsiooniga jäänud sinna konsolideerumise faasi pikalt, oleks see tähendanud, et positsiooni lahtihoidmiseks kulub kogu aeg raha.

Tegevjuht aitas välja

Reedel naeratas mulle aga õnn - aktsia hakkas ootamatult üles liikuma ja ma panin kiiresti kinni ühe oma pikkadest positsioonidest, 200 aktsia ulatuses. Seni kuni ma teise pika positsiooni juures nuputasin, nii 4-5 minuti pärast, hakkas hind aga järsult langema. Selgus et Petrobrasi tegevjuht Pedro Parente oli just teatanud oma ametist lahkumisest.

Loomulikult, kui niimoodi saabus hea võimalus oma lühike positsioon sulgeda, tuli seda samuti kasutada. Selleks ajaks oli aktsia kaotanud oma väärtusest juba 16%. Sain oma 500 lühikesest kasudega lahti ning siis jäi lahti veel vaid üks pikk positsioon 300 aktsia ulatuses. Sellega ei olnud pääsu: see tuli kahjumiga sulgeda.

Netflix on seni peatamatu - kahjuks

Reedel sulgus ka minu lühike Netflixi positsioon, sest 357 dollari tasemel läks käiku stop-loss order. Tegelikult oli see samuti hästi, sest aktsia hind käis ka üle 360 dollari, mis tähendanuks ilma stop-lossita mulle palju suuremat kahjumit. Polnud ilmselt veel õige aeg seda üles haibitud aktsiat lühikeseks müüa.

Minu teised positsioonid - Baidu, Cisco, Dermira ja Deutsche Telekom - on aga kasumis või hakkavad sinna kohe jõudma. Nüüd proovin olla vähem äkiline kasumlike positsioonide sulgemisel. Nagu ütlevad klassikud: sulge kahjumid, lase kasumeil joosta.

Igaks juhuks nihutasin Baidu positsioonil stop-loss orderit ülespoole, kõrgemale ostuhinnast. Nüüd on kõige halvem stsenaarium, mis juhtuda saab, hästi pisikese kasumi saamine. Aga kahjum mind enam ei ähvarda.

Ühtlasi mõtlesin, et see on hea koht õppida kasutama nn trailing stoppi. See on selline eriline stop-loss order, mis aktsia hinna kõrgemale liikumisega kaasa ronib, seega vabastades mind pidevalt stop-loss orderi nihutamise vaevast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. June 2018, 17:08

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing