16. september 2010 kell 4:22

Töötaja manifest - sisutühi paber

Eile kirjutasid Eesti ametiühinguliidrid ja riigikogus esindatud sotsiaaldemokraadid alla töötajate manifestile, mis Äripäeva hinnangul ei kõnele töötajate eest, vaid peab hoopis sotsidele valimistel hääli tooma.

Äripäeva arvates on selle manifesti näol tegemist Eesti töövõtjate avaliku mõnitamisega. 22 punktist koosnev uhke nimega dokument koosneb peamiselt kellegi utoopilistest unistustest.

Kuna meiegi siin Äripäevas oleme palgatöötajad, siis lugesime seda manifesti hoolega, isegi kerge põnevusega: mida töörahva esindajad siis töötajate heaolu nimel välja pakuvad? Kuid rida-realt muutus lugemine aina piinlikumaks… Mida me, töövõtjad, siis ametiühingute ja sotside arvates tahame?

Et valitsus võtaks eesmärgiks viia tööpuudus nelja aastaga nelja protsendini; et riigivõim ja tööandjad ajaks ausat juttu; et tuleb luua innovaatiline töötajate täiend- ja ümberõppefond; et tuleb teha piisavat teavitustööd naiste-meeste palgaerinevusega võitlemiseks; et riigijuhid astuks tegelikke samme majanduse juhtimiseks teele, mis looks Eestis rohkem kõrgepalgalisi töökohti…

Kuulge, kas teie seas on tõepoolest inimesi, kes arvavad, et valitsus ei taha tööpuuduse vähendamist? Kas teist tõesti keegi usub, et kui valitsus võtaks vastu määruse "Viia tööpuudus nelja aastaga neljale protsendile", siis nii juhtubki? Ja millised oleks need konkreetsed sammud, mida valitsus peab majanduse õigele teele juhtimiseks ette võtma? Ja mis imeloom on innovaatiline töötajate täiend- ja ümberõppefond?

Ei, me ei ole valitsuse õue- ega sülekoer, kuid me ei taha ka, et meil mingit, vabandage väljendust, jura ja lausjama ajades ajusid pestaks!

Aga olgu, rahuneme ja loeme edasi: kõigi töötajate täiendkoolitamine vähemalt kord nelja aasta jooksul peab olema tööandjatele kohustuslik; tasuta õppekohtade arvu ülikoolides peaks suurendama; töötuskindlustushüvitis tuleb tõsta 70 ja 50 protsendini palgast, pikendada hüvitise maksmist kõigile gruppidele kolme kuu võrra ja laiendada hüvitise saajate ringi...

Kelle või mille arvel see raha peaks tulema? Ning olgem ausad - mida rohkem ja kauem üks töötu toetust saab, seda keerulisem on tal kokkuvõttes tööd leida - esiteks puudub motivaator, teiseks kaovad ajaga nii töötegemise oskus kui ka harjumus.

Ning kuigi ses manifestis on ka üks hea mõte - vabastada tööandjate panus töötajate tervisesse ja koolitusse erisoodustusmaksust, oleme siiski pettunud. Jah, me võisime küll kiruda ettevõtjaid, kelle deklaratiivses kõneviisis kirjapandud nõudmised olid vähemalt läbi mõeldud ja üldiselt ka täideviidavad. Jääb üle vaid kaasa tunda neile tuhandetele töötajatele, kes oma palgast mingi osa ametiühingu liikmemaksuks maksavad, ning neile tuhandetele, kes oma hääle on sotsidele andnud (eriti pealinnas). Mida te selle eest vastu saate? Tsirkust ja ajupesu teie endi arvel.

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum