Põhiliseks ajendiks palgatööst loobuda ja oma äri alustada sai jõudmine punkti, kus palgatööl ei olnud enam pakkuda küllalt isikliku arengu väljakutseid, kirjutab Bioteek.ee OÜ juhataja Kadri Kont-Kontson. Vastutuskoorem palgatöö ja isikliku ettevõtte vedamisel on täiesti erinev. Samuti nõuab ettevõtte loomine, arendamine ja juhtimine oluliselt teisi oskusi kui alluvussuhe.
Kahte sorti raskused olid ettenägematud. Esiteks ajakulu arvestamine nõuete ja regulatsioonide täitmiseks. Ei kujutanud ette, et see võtab nii suure osa ajast. Teiseks usaldusväärse ja kvalifitseeritud ning tööd teha tahtva tööjõu leidmine. Palgatöö kogemusest kaasa saadud kõige kasulikum oskus on distsipliin, sest ise enda ülemus olles võib näiline vabaduse tunne tagasilööke anda. Juuraõpingutest pärit kindlustunne seaduste ja määruste lugemisel tuleb ka kindlasti kasuks.
Eesti majanduse ja ettevõtluskeskkonna toetusele oma äri alustamisel annaksin kümnepallisüsteemis annaks kuus punkti. EAS-i finantstoetused on igati asjakohased. Rohkem võiks olla mõeldud mentorlusele. Samuti on mõned seadusesätted oluliseks takistuseks: näiteks nõue, et osalise koormusega alla miinimumtasu teeniva töötaja palgalt tuleb maksud tasuda miinimumpalga järgi. Samas on lihtsam leida töötajaid, kes soovivad tööd osalise koormusega, kuigi ettevõtjale on see kahjulik.
Kahe ja poole aastase töö järel oleme hetkel faasis, kus pearõhk on kvaliteedi hoidmisel ja parandamisel. Turuosa on selge, nagu ka meie jõudlus olemasolevates tingimustes.
Arenev ja kasvav ettevõte on ettevaatlik uute kohustuste võtmisel ostjate ees. Ei tunta veel täpselt oma reaalseid pakkumisvõimalusi ning järsu koormuse suurendamisel tuleb olla valmis kiiresti tööjõudu leidma. Uute töötajate väljaõpetamine võtab aga aega. Teisest küljest ollakse paindlikud ning valmis uusi väljakutseid kaaluma.
Otsest kogemust ettevõtluse alal teistes riikides mul pole, kuid on tekkinud arusaam, et Eestis on turule pääseda lihtsam. Kogu Eesti majandus on alles noor ning siin ollakse alustajate suhtes ehk seetõttu sõbralikumad. Mujal on vanad ja juba oma koha ammu välja võidelnud ettevõtetega konkureerimine ilmselt alustajal raskem.
Seotud lood
Sajad Eesti ettevõtted on Äripäeva kiirelt kasvavate firmade ehk gasellide edetabelisse mahtunud mitmel korral.
Kümned oma valdkonna, maakonna ja ka Eesti silmapaistvad ettevõtted alustasid kasvamist kiirelt areneva ettevõtte ehk gasellina.
Äripäevas algab tänasest gasellinädal, mis kulmineerub neljapäeval toimuva Gaselli kogressiga ja edukaimate kiiremini kasvavate ettevõtjate autasustamisega.
Reedel avalikustatud eelmise aasta IV kvartali oodatust väiksem majanduskasv näitab, kui mõjutatav Eesti ikkagi mõnest suuremast allhankijast (nagu näiteks Ericsson) on.
Augusti lõpus hakkas Saue vallas Laagris tööle rahvusvahelise toiduainetööstuse Solina uus 15 000 ruutmeetrine moodne tootmiskompleks. Selleks, et tehase logistika oleks sujuv, kiire ning turvaline, tegi Forus koostöös ettevõttega GoSwift nutika turvalahenduse. Lisaks hoolitseb Forus kogu territooriumi turvalisuse ja nõrkvoolusüsteemide hoolduse eest.
Enimloetud
4
Lembit Lump: ei tohiks keegi kuri olla
5
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Viimased uudised
Kuidas juhtida bürood, kus ei ole inimesi?
Hetkel kuum
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Omanik kaebas Viimsi valla kohtusse
Tagasi Äripäeva esilehele