SaaS ehk tarkvara kui teenus võimaldab kasutajatel ligipääsu pilvepõhisele tarkvarale interneti kaudu, ilma et oleks vaja seda oma seadmesse installeerida või hooldada. Peamised eelised on paindlikkus, lihtne ligipääs ja automaatsed uuendused, kuid sellega kaasnevad ka riskid andmete turvalisuse ja vastutuse osas.
- Vasakult: Timo Kullerkupp ja Ken Kaarel Gross Foto: Advokaadibüroo Rask
SaaS-lepingud määratlevad tihti andmekaitse, intellektuaalomandi, teenuse kvaliteedi (SLA), hinnastamise ning vastutuse jaotuse tingimused. Ettevõtted, kes soovivad SaaSile üle minna, peavad arvestama õiguslike, tehniliste ja äriliste aspektidega. Tulevikutrendid, nagu tehisintellekt, kujundavad SaaSi arengut ja toovad uusi võimalusi ning riske.
Novembrikuu esimeses „Teabevara tunnis“ räägimegi SaaSi olemusest ja toimimisest. Stuudios on advokaadibüroo RASK vandeadvokaadid Ken Kaarel Gross ja Timo Kullerkupp. Saadet juhib teabevara projektijuht Eve Noormägi.
Teeme asja selgeks: SaaS ehk kuidas tarkvara teenusena pakkuda
Seotud lood
Tegelikult pole need nii uued midagi. Kes vähegi peavad küberturvalisusega oma ettevõttes arvestama, on ehk juba kuulnud kõlava nimega termineid NIS 2, DORA, E-ITS või kas või ISO 27001.
Järjest rohkem ajakirjanduse kangelasi üritab ilmunud artiklitest oma nime kustutada, näiteks tahavad minevikku maha raputada Autorollo skandaalis olulist rolli mänginud Siim Roode ja elamislubade skandaali peategelane Nikolai Stelmach.
Eesti ettevõtetes on teadlikkus vananenud tarkvaraga tekkivatest ohtudest tegelikult olemas, kuid neid kasutatakse sellegipoolest, kirjutab IT-firma Uptime tehnoloogiajuht Raimo Seero.
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.