4. märts 1996 kell 22:00

Seikluslik puhkusenädal mägedes on moes

Praegu küsitakse turismifirmadest kõige rohkem puhkusereise Austria, T?ehhi, Saksamaa ja Norra mägipiirkondadesse. Norra matka eelistatakse ette võtta isikliku sõidukiga, sobiva marsruudi võivad koostada reisibürood. Vähem tuntakse huvi Prantsusmaa, Itaalia ja ?veitsi vastu. Soome ja Rootsi on aga läbitud etapp.

Puhkus varasuvistes mägedes on kahtlemata enam väärt kui nädal vihmases pilvelõhkujalinnas. Vahel valitakse puhkusepaik ka suurlinnade lähedust arvestades, et üüriautoga neidki külastada. Näiteks Andorras saab turist auto kolmeks päevaks enda käsutusse umbes 1200 krooni eest.

Üllatuseks pole kevadelgi huvi suusakuurortide vastu vaibunud. Üha enam soovitakse mitmekesise programmiga kümnepäevaseid reisipakette just mägipiirkondadesse. Oodatakse eksootilisi ja seikluslikke elamusi koos tipptasemel teenindusega. Hotellist loobutakse kämpingu kasuks, vahel soovitakse võimalust söök ise valmistada. Nõudliku kliendi jaoks peab taoline puhkus sisaldama vähemalt jalgsimatka, veel parem aga ratsaretke või süstasõitu.

Kuigi professionaalse suusataja jaoks lõpeb talv märtsi teisel poolel, õnnestub vähenõudlikumal pühapäevasuusatajal nautida talverõõme aprilli kolmanda nädalani. Sellele lisab sära kevadiselt ere päike ja soojad ilmad. Sõitu plaanides võiks arvestada, et kevadel on päikesekiirgus mägedes kõige teravam, seega head päikeseprillid peaksid kuuluma reisivarustuse olulisemate asjade hulka.

Kuna mägedesse sõidetakse eelkõige looduse pärast, oleks hea teada sedagi, et just kevadel ja suve alguses on nähtavus uskumatult hea.

Reisikonsultantide arvates on kõrgmäestikes kõige kaunim aeg aprillist juunini. Tõsi, oktoober ja november pole selliseks reisiks ehk sobiv, loodus puhkab.

Vaba aja veetmiseks mägedes on turistil lõunamaiste liivarandadega võrreldes märksa erinevamad tingimused. Oodatakse aktiivset ellusuhtumist ja valmisolekut vaheldusrikkaks päevakavaks. Samas lohutavad reisikonsultandid, et mägiretkedel osalemiseks pole siiski vaja eelnevalt pool aastat päevast päeva muskleid treenida. Rajad on erineva raskusastmega, alati saab kohaliku matkajuhendajaga konsulteerida. Küll aga tuleb valmis olla õhutemperatuuri kõikumisteks miinuskraadidest paarikümne soojapügalani. Reisikohvrisse peaks lühikeste pükste kõrvale mahtuma ka talvejope ja müts.

Oma kogemustest teavad reisibüroode töötajad rääkida, et mägedes viibides on söögiisu ja magamisvajaduse suurenemine normaalne nähtus, see pole tingitud tervisehäiretest.

Siiski ei tohi tervisekindlustust mägedesse minnes ebaoluliseks pidada, sest seigeldes tekkivad probleemid võivad vajada tõsist arstiabi. Õnneks seavad paljud riigid kindlustuse viisa saamise tingimuseks.

Teine lugu on peaasjalikult turismist elatuva Tiibeti ja Nepaaliga, kuhu soovitatakse minna juulis-augustis. Aasia kultuuri tavadega ei kohane just igaüks, mille tõttu soovitavad reisikorraldajad tervise huvides vaktsineerida end vähemalt kollatõve vastu. Esmaabikotis võiks leiduda ka malaariavastaseid tablette.

Enamus Euroopa ja Skandinaavia suusakuurorte spetsialiseerub suveks kõigi mugavustega matkakeskusteks, kus leiavad tegevust nii tõsised alpinismiharrastajad kui tavaturistid. Valida võib nii bussiekskursiooni kui mäetippude vallutamise.

Kümneliikmeste gruppidega on võimalik läbida paarisajakilomeetrised kontrastse loodusega matkarajad, rentida süstad või jalgrattad. Lühemate, näiteks päevaste jalgsimatkade hinnad algavad 600 kroonist (T?ehhis ja Poolas). Paljudes kuurortides korraldatakse ka ratsaretki.

Nii mõneski kuurortis on võimalik muretseda mitmepäevased komplekspiletid. Näiteks 70 Saksa marka maksev nädalapilet sisaldab piiramatul arvul liftisõite neljal erineval mägialal, kolme basseini kasutust, õhtuid kasiinos ja vaba pääset kohalikele kultuuriüritustele.

Puhkekeskustes on avatud basseinid, golfi- ja tenniseväljakud. Zell am See pakub meelelahutust purilaua fanaatikutele. Ravikuurortide külastaja teab, et Alpid ja Tatrad on kuulsad mineraalveeallikate ja ravimudaga, Itaalia mägikoopad tervistavate aurudega.

Hetkel kuum