21. märts 1996 kell 22:00

Lühiuudised välismaalt

Selle aasta lõpul ei ole Soomes oodata alkoholiimpordi plahvatuslikku vabastamist, sest Soome soovib alustada Euroopa komisjoniga läbirääkimisi üleminekupiirangute pikendamiseks.

Kui Soome liitus Euroopa Liiduga, anti talle üleminekuaeg oma majanduse ja seaduste kohandamiseks, enne kui kodanikel võimaldatakse vedada teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest alkoholi sisse ELi reeglite järgi.

Kui Euroopa Liit üleminekuaega ei pikenda, tuleb Soomel loobuda ka õllesisseveo piirangutest Eestist ja Venemaalt, sest praegune 15 liitri piirang põhineb Soomele võimaldatud üleminekuajal, mis lõpeb järgmise aasta alguses. STT-BNS

Kõrgõzstan ühineb SRÜ riikide tolliliiduga veel selle kuu lõpus, teatas agentuur Interfax. Praegu kuuluvad sinna peale Venemaa ainult Valgevene ja Kasahstan.

President Akajevi pressiteenistuse teatel kirjutatakse Kõrgõzstani tolliliiduga ühinemist käsitlevatele dokumentidele alla 29. märtsil Moskvas.

Kõrgõzstani president peaks Moskvasse ametlikule visiidile suunduma 27. märtsil. REUTER-ETA

Maailma esimese uut tüüpi superkonteineritehase asukohaks on kuue kandidaadi seast välja valitud Kotka.

Tehase ehituskulusid hinnatakse 40 miljonile margale, kuid muude tehase esimese järgu käivitamiseks tehtavate kulutuste summa ulatub 300 miljoni margani.

Tehas hakkab valmistama konteinereid nii maa- kui merevedudeks ning selle esimese järgu valmimise järel tekib 100 uut töökohta.

Ameeriklasest ettevõtja esindajate sõnul peaks ehitusega alustatama juba sel aastal. STT-ETA

Soomlased reisisid möödunud aastal tunduvalt rohkem kui 1994. a. Turismireiside arv kasvas 1995. aastal 6,4 miljonini, mis on 10 protsenti enam kui 1994. aastal.

Kiire populaarsuse on saavutanud Eestisse suunduvad reisid. Lisaks lühikestele ühepäevareisidele tegid soomlased möödunud aastal Eestisse 170 000 sellist reisi, milles sisaldus 1--3 ööbimist.

Välisreise tegid soomlased möödunud aastal 1,6 miljonit, nendest 1,1 miljonit olid pikemaajalised, mis sisaldasid vähemalt neli ööbimist. Välisriikidest oli populaarseim Hispaania, eriti Kanaari saared. STT-BNS

Briti tervishoiuminister Stephen Dorrell tekitas neljapäeval paanikat nii tarbijates kui riigi loomalihatööstuses, teatades, et võib-olla tuleb tappa kõik riigi 11 mlj veist, et peatada «hullu lehma haiguse» levikut. Ekspertide sõnul läheks see valitsusele kompensatsioonidena maksma 20 mld naela.

Prantsusmaa keelustas Briti loomade ja loomaliha ekspordi ja paanika levis tarbijate hulgas nii kodu- kui välismaal. Loomalihahinnad langesid Suurbritannia turgudel 15 protsenti ja farmerid hoiatasid, et tööstusharu ees seisab tõsine kriis.

Dorrell teatas kolmapäeval, et teadlased on leidnud seose «hullu lehma haiguse» (bovine spongiform encephalopathy) ja inimestel esineva Creutzfeldt-Jakobi haiguse vahel. REUTER-ETA

Rootsi parlament nimetas neljapäeval riigi uueks peaministriks eelmise valitsuse rahandusministri Göran Perssoni. Endine valitsusjuht Ingvar Carlsson astus esmaspäeval ametist tagasi.

Perssoni poolt hääletas 178 parlamendisaadikut ja 154 jäi erapooletuks, vastu polnud keegi.

Järgmised parlamendivalimised on Rootsis 1998. aasta septembris. REUTER-BNS

Läti valitsus vaatas läbi Riia vabasadama projekti kontseptsiooni. Kavas on valmistada ette vabasadama seaduseelnõu ning teha vajalikud parandused teistes seadustes.

Peaminister Andris ?kele ütles paar kuud tagasi, et Läti võib endale vabasadama saada juba enne lihavõttepühi.

Läti arenguagentuuri direktori asetäitja Aleksandrs Kapusts ütles, et vabasadama loomise projekt on ette valmistatud ka Ventspilsi sadama jaoks. BNS

Hetkel kuum