20. mai 1996 kell 22:00

Suurbritannia piiril tabab seiklejat ristküsitlus

Ehkki Suurbritanniasse peaks Eesti kodanikul olema lihtne minna, on see Estraveli viisakonsultandi Riin Simo sõnul individuaalturisti jaoks üsna näiline, kuna riiki sisenedes peab mahtuma hulga nõudmiste piiresse. Vaid asjalik ärireisija peaks olema kaitstud ebameeldivuste eest, kuna tal on ette näidata edasi-tagasi lennupilet, ho-tellibroneering ja tavaliselt ka kutse või harilik kiri, mis tõestab tema Suurbritannias viibimise eesmärki. Rühmaturistil kulgeb piiriületus samuti valutult, kuna rühmajuht oskab probleeme juba ette vältida.

Kuigi riik on meile viisavaba, peaks Eesti sinise passi omanik olema valmis läbima piiril põhjaliku kontrolli. Turist peab oskama öelda oma sõidu täpse eesmärgi, täpse ööbimispaiga ja tagasisõidu kuupäeva. Sellega ei pruugi küsitluse kadalipp piirduda: valmis peab olema ka kõige ebaharilikumaks järelepärimiseks.

Suurbritannia konsulaarosakonna sekretäri Katrin Liiva sõnul domineerivad piirilt tagasisaatmisel kaks põhjust. Tihti esitatakse immigratsioonitöötajale kutse kuueks kuuks, milles kutsuja väidab, et kannab kõik külalise kulud. Piiriületajal endal on aga ette näidata naeruväärne summa.

Teisel juhul väidetakse vähemalt pooleks aastaks õppima asumist, mil kõik kulud kannab pere, kus väidetav õpilane elama hakkab. Pool aastat võõraste kulul elada tundub kahtlasena. Mõlemal juhul on migratsioonitöötajal õigus kahtlustada inimest illegaalselt tööle minekus. Sama kahtlus tekib juhul, kui inimene esitab kalli hotelli broneeringu, aga taskuraha ei kata söögikulusid, rääkimata hotelli maksumusest. Loomulikult eelneb tagasisaatmisele ristküsitlus, samuti uuritakse küllakutse tausta.

Õppima siirdumise puhul peab piiriületajal olema garantiikiri, et ta on kooli vastu võetud. Ka siis, kui inimene sõidab sisseastumiseksamitele, küsitakse piiril sellele ametlikku koolipoolset kinnitust.

Nii konsulaadi töötaja kui Estraveli viisaosakonna esindaja rõhutavad, et piiril peab olema ette näidata toimetulekuks piisav taskuraha. Erinevate reisifirmade andmetel võidakse küsida kuni 50 USA dollarit päeva kohta, kuid Suurbritannia konsulaarosakonna sekretäri sõnul pole kindlat summat määratud.

Dokumentidest võiks olla piiril esitamiseks tagasisõidu pilet ja majutuse broneering. Perega sõites peavad hotelli broneeringul olema kirjas ka lapsed. Kui aga lapsed sõidavad vanemateta, näiteks klassiekskursioonile või spordivõistlustele, peab neil kaasas olema vanemate no-tariaalselt kinnitatud luba.

Kui tegemist on eravisiidiga, ei teeks paha ka küllakutse või kutsuja kiri. Katrin Liiva sõnul peaks kutse sisaldama visiidi eesmärgi ja kestuse ning kutsuja täpse aadressi ja telefoninumbri, mis säästab oluliselt piiril veedetavat aega, kuna immigratsioonikontrollil on võimalik kutsujaga vahetult ühendust võtta.

Korrektselt vormistatud küllakutse on oluline eriti neile, kel on kavas viibida riigis kauem kui poolteist kuud.

Hetkel kuum