2. juuni 1996 kell 22:00

Venemaa valitsus jätkab erastamisprotsessi

Seda kinnitas Venemaa föderaalse omandifondi aseesimees Vladimir Malin. «Kavas on muu hulgas müüa kuni 34% naftatööstuse suuremate valdusfirmade aktsiaid, kuid eelduseks on muidugi, et Boriss Jeltsin võidab presidendivalimistel,» kinnitas Malin.

Tõenäoliste naftafirmadena, mille aktsiad müüki lähevad, nimetas ta Sidankot, Sibnefti, Onakot ja Vostot?najat (Eastern Oil).

Nende valdusfirmade aktsiate aktiivset müüki praegu ei toimu, kuid samas on nende naftat tootvate tütarfirmade aktsiad Venemaa aktsiaturul ühed likviidsemad. Üldjuhul kuulub valdusfirmale 38% tütarfirmade aktsiatest.

Peale nimetatute tahab valitsus müüa veel 15 protsenti Rosnefti ning 1,5 protsenti Lukoili ja 4 protsenti Slavnefti aktsiatest.

Teistest suurtest firmadest läheb müüki üheksa protsenti Unified Energy Systemsi ja 25 protsenti Svjazinvesti aktsiatest. Svjazinvesti ostmise vastu tundis huvi Itaalia firma Stet, kuid see tehing luhtus eelmise aasta lõpul.

Vladimir Malini sõnul müüakse paljude firmade aktsiaid välisinvesteerijatele esimest korda. Nende seas võiks mainida Moskva kesktelegraafi ja kindlustusfirmat Rosgosstrahh.

Venemaa erastamine on toimunud üsna kiires tempos, kuid seni on riik hoidnud enda käes 2140 strateegiliselt olulist firmat, millest 780 kuulub energiasektorisse.

Et muuta informatsiooni Venemaa ettevõtete kohta välisinvesteerijatele käepärasemaks, tahab föderaalne omandifond avada järgmise kuu lõpul Internetis uudistelehes Reformibülletään ingliskeelse infopanga Venemaa erastamisprogrammi kohta.

Boriss Jeltsini populaarsuse kasv valijate seas ning Zjuganovi võiduvõimaluste vähenemine on põhjustanud jõulise kursitõusu Vene aktsiaturul. Moscow Times'i aktsiaindeks on viimase nädalaga kerkinud ligi 30 protsenti ja tõus peaks jätkuma. Moscow Times'i indeks, mille aluseks on võetud 50 juhtiva Vene firma aktsiad, alustas kerkimist 2 kuud tagasi, kui selle madalseis oli 54,33 protsenti. Nüüdseks on see tõusnud üle 100%.

Eelmisel nädalal tõusid kõige rohkem Juganskneftegazi aktsiad. Tõusu tugevdas asjaolu, et Juganskneftegazi emafirma Jukosi eelmise aasta maksude-eelne kasum ulatus 2,88 miljardi Eesti kroonini. Enam tõusid veel St Peterbourg Telephone'i, Kominefti, Mosenergo, Lukoili, Rostelekomi ja Unified Energy Systemsi aktsiad.

Pööre Vene aktsiaturul toimus siis, kui president Jeltsini populaarsus valijate seas hakkas Gennadi Zjuganovi omale järele jõudma. Arvamusinstituudi Vtsiomi küsitluste põhjal on Jeltsini toetus kasvanud 18 protsendilt 33-le, samal ajal kui Zjuganovi toetus püsib 25 protsendi piires.

Vtsiom ennustab, et kui teises valimisvoorus kohtuvad Jeltsin ja Zjuganov, saab esimene 50% ja teine 37% häältest. DI

Hetkel kuum