3. juuni 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Tõenäoliselt sõlmiti eile õhtul RASi Estonian Air erastamiskonkursi võitnud Taani lennufirma Maersk Airi ja erastamisagentuuri vahel müügileping.

Maersk Airiga koos Estonian Airi 66% aktsiate ostus osalevast Balti Cresco Investeerimisgrupi ASist öeldi eile õhtul, et «kui ei juhtu veeuputust, sõlmime lepingu». Neilt saadud info põhjal täpsustati veel viimaseid müügilepingu detaile. Äripäeva trükkimineku hetkel oli leping veel sõlmimata. ÄP

Tallinna väärtpaberibörsi esimese tööpäeva jooksul sooritati 31 tehingut kogukäibega 2 miljonit krooni.

Börsi käivitamine ei toonud kaasa erilisi aktsiate hinnamuutusi, küll aga vähenes kõigi aktsiate ostu-müüginoteeringute vahe ehk spread.

Börsil langesid kõigi ( v.a Hoiupank) aktsiate hinnad. Hoiupanga aktsia hind tõusis 2,20 kr võrra. Enim langes Tallinna Panga aktsia -- 50 kroonilt 48 kroonile.

Väärtpaberibörsi esimesel päeval oli tehinguid pea kõigi börsil noteeritud aktsiatega, v.a Hüvitusfondi I, II ja IV seeria obligatsioonid. Enim kaubeldi Ühispanga ja Hansapanga aktsiatega. ÄP

Eile viibisid Tartu ülikoolis Saksa suurima panga Deutsche Bank keskpanga osakonnajuhataja prof Otto Wulff ja Põhja-Rein Vestfaali liidumaa tööandjate liidu juhatuse liige Hansjörg Döpp. Nende visiit valmistab ette septembris 1997 kavandatud akadeemilist Saksa nädalat Tartu ülikoolis.

«Külalised rõhutasid, et Saksa nädalale tuleb kutsuda väga kõrge renomeega Saksa tippteadlasi, kelle Eesti-visiidi maksavad kinni Saksa pangandusringkonnad,» ütkes TÜ rektor prof Peeter Tulviste. Tema sõnul näitab Saksa rahandusringkondade ladviku Tartu-visiit ja tehtud pakkumus seda, et Tartu ülikool on taas jõudmas Euroopas väga kõrgelt koteeritud kõrgkoolide hulka.

«Arvatavasti tuleb järgmisel sügisel Saksa nädala raames Tartusse ka Nobeli preemia laureaaditiitliga tippteadlasi,» täheldas Tulviste.

Külalised kohtusid kõikide TÜ teaduskondade dekaanidega. Erilist huvi näitasid härrad Wulff ja Döpp üles euroteaduskonna vastu. ÄP

Täna avab AS Eriõli esimese nüüdisnõuetele vastava tankla Võru linnas. Kaubeldakse nelja marki kütustega, tanklas on pisike kauplus ja kaarditelefon. Ehitusse ja seadmetesse investeeriti 3,5 miljonit krooni.

«Hetkel on meie tankla Võru moodsaim,» märkis ASi Eriõli jaemüügidirektor Mati Luik. Sel aastal rajab Võrru korraliku bensiinijaama ka AS AA-Trading. ÄP

Autoohutusrihmade tootja AS Norma sõlmis neljapäeval Togliattis Vene suurima autotootja AvtoVAZi autotehasega tarnelepingu, ütles Norma peadirektor Jüri Käo esmaspäeval.

«Kogu probleem on, kuidas õnnestub lepingut realiseerida,» lausus Käo. Ta lisas, et leping on siduvaks dokumendiks vaid Normale. «Meie põhienergia läheb sellele, et sundida tehast täitma kohustusi, mis ta endale lepingus on võtnud,» lisas ta.

AS Norma ei avalikusta oma I kvartali majandustulemusi. Ettevõtte eelmise aasta käive oli 366,4 ja puhaskasum 32,4 miljonit krooni. BNS

AS BeTeGe andis välja turismiinfoteose «Eestimaa 1996/97», mis sisaldab infot 211 Eesti valla ja linna vaatamisväärsuste, ajaloo ja pakutavate turismiteenuste kohta ning tutvustab hotelle, puhkemaju, restorane, muuseume jms. Reisijuht ilmus eesti, vene, inglise, saksa, soome ja rootsi keeles. ÄP

Hansapank kinnitas esmaspäeval pressiteates, et sõlmis laupäeval Deutsch-Lettische Banki (DLB) aktsionäride esindajatega 100% DLB aktsiate ostulepingu.

Lepingu hind on panga teatel 133,6 mln kr, millest 20,6 mln makstakse sularahas ja 113 mln kr summa tasutakse 1 190 000 emiteeritava Hansapanga B-aktsiaga.

Lepingu lahutamatu osa on DLB omanike poolne käendusleping, millega tagatakse kõik omanikega seotud laenud, Venemaa suhtes võetud riskid ja mõningad teised aktiva kirjed.

Hansapanga juhatuse aseesimees Rain Lõhmus ütles, et lepingu hind põhineb veebruaris sõlmitud kavatsuste protokollil, korrektuure tehti seoses asjade vahepealse kuluga. «Hansapanga seisukohalt usume, et ostetav pank on seda hinda väärt,» ütles Lõhmus.

Ostuleping jõustub 7. juunil pärast loa saamist Läti Pangalt. BNS

Valitsus arutab teisipäeval RE Eesti Telekommunikatsioonide jagunemiskava kinnitamist, mille järgi ettevõttest eraldub ringhäälingu saatekeskus.

Eesti Telekommunikatsioonide peadirektor Toomas Sõmera ütles, et ringhäälinguseaduse muutmise seaduse järgi moodustub RE Eesti Telekommunikatsioonide Ringhäälingu Saatekeskusest aktsiaselts.

See tähendab, et ringhäälingu saatekeskus läheb Eesti Telekomi haldusalast ära ja sellest saab eraldi ettevõte, nentis Sõmera. BNS

Hetkel kuum