20. juuni 1996 kell 22:00

Merike Vals võttis korvpallurite raha ära

Merike Valsi vastu algatati kaks nädalat tagasi kriminaalasi. Vals läks 16. mail ühte Eesti arvutifirmasse, esitledes end korvpalliklubi esindajana ja pakkus võimalust spondeerida klubi.

Vals väitis, et Eesti turismifirmade liit koostöös lennufirmadega SAS, Lufthansa ja Finnair on korvpalliklubile eraldanud lennupileteid koos hotellikohtadega, mida neil on õigus edasi müüa oma sponsoritele. Vals pakkus reisipakette müüa hinnaga 3000 krooni tükk. Pakett pidi sisaldama ühe inimese edasi-tagasi lennupileti tema valitud sihtkohta ja 4 ööd hotellis. Arvutifirma ostis pakette 285 000 krooni eest.

Arvutifirma juristi sõnul tundus asi kahtlane, kuid kuna Vals nimetas mõningaid inimesi ja firmasid, kes olid tema kaudu reisimas käinud, muutis see asja usutavaks.

Esimese reisijana pidi üks arvutifirma juhte koos abikaasaga asuma 5. juunil Lufthansa lennuga teele Taiwani poole. Lufthansa Eesti esindaja Aleksander Tasin tõstis reisijad aga viimasel hetkel lennukist maha, kuna avastati lennukipiletite lunastamiseks esitatud võltsitud maksekorraldus. Maksekorraldusel oli panka tasutud 37 kroonile järele kirjutatud 800, mis nägi välja kui 37 800 krooni.

Reisijatel õnnestus kriminaalasja algatamise järel raha tagasi saada. Järgmise reisiseltskonna jaoks 200 000 krooni kokku kogunud Levi ja Kuto raamatupidaja Tiia Peek pidi aga sellest summast Valsi võla katteks loobuma. Arvutifirma tagasinõutud summast puudu jäänud 85 000 krooni tasus üks teine mainekas firma, kes langes oletatavasti samuti pettuse ohvriks.

Mais jättis Vals ühele Tallinna reisibüroole tasumata Jamaikale sõitnud 8 inimese reisiraha. Reisi müünud büroos oli ühe inimese reisi hind 40 000 krooni. Neljalt reisile sõitnud inimeselt võttis Vals sularahas ainult 3000 krooni, ülejäänuilt 7500 krooni. Reisibüroo annulleeris küll raha laekumata jäämise tõttu reisi, kuid kuna inimesed olid Tallinnast selleks hetkeks välja lennanud, reis toimus.

Reisibüroo tegevjuht väidab, et ka neile esitati võltsitud maksekorraldused. Praegu nõuavad reisibürood esindavad advokaadid raha reisijatelt, viimased peavad väljapressijaks reisibürood.

Vals ise eitab pettust ja võltsimisi. Seda, miks korvpalluritele mõeldud sponsorlus liikus kõrvalistele isikutele, põhjendab Vals asjaoluga, et korvpalluritel poleks niikuinii raha olnud.

Vals väidab, et ta on müünud reisipakette ilma vahendustasu saamata, ainus stimuleeriv asjaolu oli, et talle lubati tasuta reis, kui ta on teatud arvu inimesi reisile saatnud.

BC Tallinna juhatuse esimehe Olaf Hermani sõnul hakkasid pettused ilmsiks tulema selle aasta alguses. Klubile esitati maksenõudeid teenuste või ostude eest, mille kohta keegi klubis midagi ei teadnud.

Herman räägib, et SASi ja klubi vahelise lepingu järgi pidid korvpallurid saama teatud summa eest tasuta pileteid. Kui neid eelmise aasta lõpul Ameerikasse sõiduks SASi büroose küsima mindi, selgus, et limiidi oli Vals juba ammu ära kasutanud.

Hetkel kuum