13. august 1996 kell 22:00

Miks pangad pankrotistusid?

Kehvad pangad olid. Põh-jus oli selles, et pangas polnud korda. Aga õiguslikult pädeva hinnangu ühe või teise inimese tegevusele saab ikkagi anda ainult kohus. Eriti, kui on tegemist suurte raha kadumistega, rõhutan, eriti hoiustajate raha kadudega, siis on vist loogiline, et kui pank tunnistatakse kehvaks, siis vaadatakse üle ka ühe või teise isiku osa selles ja antakse asjale õiguslikult pädev hinnang.

Eesti Panga tegevusel on kindlad kriteeriumid. Kui räägime Balti Ühispangast ja Põhja-Eesti Aktsiapangast, siis tekkis neil auk, kuna nende raha jäi Moskva Välismajanduspanka kinni. Siin panid Eesti Pank ja valitsus seljad kokku, et hoiustajaid päästa. Sotsiaalpanga puhul, kui olukord hulluks läks, müüdi osa panga filiaale laiali ja üritati sellega hoiustajaid päästa, ja päästeti ka. Ent pankade päästeoperatsioone pole tegelikult olnudki, saame rääkida ainult hoiustajate raha päästmisest. Sotsiaalpanga puhul oleme teinud kahe aasta jooksul umbes 190 miljoni krooni eest provisjone, selle arvelt oleme iga proviseeritud krooni pealt päästnud kolm hoiustajate krooni, mis on majanduses edasi töötanud. Seda, kas veel on tulemas huvipakkuvaid juhtumeid põhjaläinud pankade juhtidega seoses, ei oska ma kuidagi prognoosida.

Ardo Kamratov,

ASi Klementi Kaubandus juhatuse liige

Põhipõhjus pankade pank-rotistumisele oli ebaõige ja halb laenupoliitika. Siin aitas kaasa ka puudulik seadusandlus tol perioodil. Seda ei oskaks rõhutada, et süüdi oli juhtide hooletus. Teine oluline põhjus oli nõrk majanduslik analüüs. Esiteks ei osatud ette näha, mis võib saada firmadega, oma klientidega. Teiseks ei osatud prognoosida makroökonoomilisel tasandil neid nähtusi, mis toimuvad Eesti ja ka ümbruse majanduses. Samas oli ka võimatu pangajuhtidelt seda nõuda. Kes oskas näiteks prognoosida, millise loogika või kontseptsiooni järgi korraldab Eesti Pank rahareformi. Eks põhihäda nendel pankadel oli see, et likviidsus hakkas ära kaduma, kuna laenud ei tulnud tagasi.

Raske on neid praeguseid kohtuprotsesse kommenteerida. Ma ei oska anda hinnangut ühe või teise konkreetse isiku suhtes, selleks on teised organid. Aga üldiselt oli tollane majandussituatsioon küll selline, et keeruline oli tulevikku ette näha. Pank on kõigi silma all, aga samas on ka palju tavalisi firmasid registrist kadunud nendel muutuste perioodidel, ja ka samadel põhjustel, ei osatud prognoosida.

Eesti Panga tegevuse kohta ei julgeks küll midagi halvasti öelda, Eesti Pank on püüdnud anda ikkagi maksimumi, mis on võimalik olnud teha.

Hetkel kuum