19. august 1996 kell 22:00

Börsi vabaturul käib elav kauplemine

Möödunud, 33. nädalal tehti järelturul kokku 25 erineva väärtpaberiga 449 tehingut. Sellest börsisüsteemis kaubeldavate aktsiatega 329 tehingut nädalakäibega 23 854 237,90 kr. Börsivälisel turul tehti 120 tehingut kogukäibega 32 142 747,27 kr. Järelturule jõudis ka kaks uut aktsiat. Teisipäeval registreeriti esimene tehing Estiko E-aktsiaga ja reedel mööblimaja aktsiatega, mis jõudsid järelturule läbi erastamisprotsessi. Eelmist nädalat iseloomustavateks sündmusteks olid kauplemahakkamine Tallinna väärtpaberibörsi vabaturul ja palju segadust tekitanud keskerakonna liidrite avaldus.

Tallinna börsil tehti tehinguid kõigi põhinimekirjas olevate aktsiatega. Suurima käibega oli neist harjumuspäraselt Hansapanga aktsia 10,87 mln krooniga. Hansapanga aktsia hind on pärast poolaasta tulemuste avaldamise järgset väikest tõusu liikunud 93 kr ja 94 kr vahel. Möödunud reedel langes keskmine hind küll 92,59 kroonile, mis nädala kokkuvõttes tähendas 1,22protsendilist langust. Helsingis lõpetas Hansapank nädala 35 marga ehk 93,29 krooni tasemel. Maaklerite hinnangul põhjustas languse lühiajaliste investorite spekulatiivne müügihuvi.

Korralikku käivet näitas eelmisel nädalal Tallinna Panga aktsia -- 3,18 mln kr. Samas on aktsia hind püsinud väga stabiilne (eelmisel nädalal püsis 39,5--39,75 kr vahel) ja seda juba pikemat aega. Tallinna Panga maakleri Toomas Tsopi sõnul ongi see üks põhjustest, miks aktsia vastu on tekkinud veidi suurem ostuhuvi.

Kindlasti pakkus kõige rohkem kõneainet börsil noteeritud aktsiatest Hoiupanga aktsia. Viimastel aastatel stabiilselt arenenud pank komistas reedel keskerakonna juhtliikmete avalduse otsa, mille tagajärjel aktsia hind kukkus reedel esimese poole kauplemistunni jooksul 3,8 kr. Avaldust ennast on juba piisavalt kommenteeritud ja leitud, et seda ei saa tõe pähe võtta. Maksimaalselt võivat Tööstuspanga kahjum küündida 50 mln kroonini.

Hoopis huvitavam on aga spekuleerida teemal, kes Savisaarele sellised andmed ette söötis ja kas tuntud poliitik avaldusest ka mingit kasu lootis saada või koguni sai? Igal juhul on selge, et investorid, kes tehtud avalduse tulemusel oma aktsiad kiiresti realiseerisid, lähenevatel kohalike omavalitsuste valimistel oma häält keskerakonna kandidaatidele ei anna.

Väärtpaberituru arengu seisukohalt oli palju olulisem kindlasti börsi vabaturu käivitumine, kus juba esimesel nädalal võtsid koha sisse nelja ettevõtte -- Kalevi, Saku õlletehase, Norma ja farmaatsiatehase aktsia. Seega on nüüd börsisüsteemis kaubeldavad pea kõik suuremad ja enamkaubeldavad aktsiad, vaid Tallinna kaubamaja pole börsi süsteemiga liitunud. Kõige paremini mõjus vabaturule minek Norma aktsiale -- nädala käive 1,6 mln kr ja keskmine hind tõusis ca 7%.

Maaklerid tervitasid vabaturu teket ja avaldasid arvamust, et see mõjub seal kaubeldavatele aktsiatele positiivselt. Hoiupanga aktsiaturgude diiler Charlie Viikberg lisas, et veelgi parem oleks kui need aktsiad läheksid maaklerinimekirja, mis lisaks muule tagaks informatsiooni avalikustamise ettevõtte tegevuse kohta.

Äripäeva aktsiaindeksid püsisid kogu nädala, iseloomulikult viimasele ajale, stabiilsed. Reedel mõlemad indeksid siiski langesid -- pangasektori indeks 1,16% ja üldindeks 0,7% võrra. Üldindeks nädala kokkuvõttes siiski ei langenud, sest üle-eelmise nädala reedel kukkus indeks ühe repotehingu tulemusel veelgi rohkem -- 288,58 punktile. Möödunud nädal lõppes 291,23 punkti tasemel. Küll langes nädalaga aga pangasektori indeks ja lõpetas reedel 326,63 punktil (üle-eelmise reedega võrreldes -3,68 punkti).

Hetkel kuum