22. detsember 1996 kell 22:00

Tollipunktimäärus vajab muutmist

Ettepaneku saatsime põllumajandusministeeriumile, kust ootame vastust, ütles Palmet. «Kui nende vastuväited on põhjendatud, teeme korrektiivid,» sõnas ta. «Aga valitsusse saadame igal juhul,» kinnitas Palmet.

Meie seisukoht on, et sadamate loetelu määruses olla ei tohi, sest kõigile tuleb luua võrdsed tingimused äritegevuseks, lausus Palmet. «Tegemist on ju üldkaupadega,» selgitas ta. Nende kaupade jaoks peavad kõik sadamad olema avatud, piirangute kehtestamine on õigustatud ohtlike või erikaupade puhul, väitis Palmet.

Igas sadamas pole paratamatult võimalik näiteks puitu kontrollida, vastas majandusministeeriumi osakonnajuhataja Tiit Maidre. Suures mastaabis valituse määrus Eesti ekspordile tagasilööki ei anna, sest suuremad kogused liiguvad suuremate laevadega suurematest sadamatest, väitis ta. Samas tõdes Maidre, et määrus võib põhjustada lokaalseid probleeme.

«Sadama juhtkonna seisukohalt on õige, et tiibu on kärbitud,» märkis Maidre. Paldiski ettevõtja jaoks võib see ka probleem olla, lisas ta. Maidre sõnul peaks määrus uuest aastast kehtima hakkama ja hiljem võib sadamate loetelu piisava põhjenduse korral täiendada.

Regionaalminister Tiit Kubri teatas, et on teinud toiduametile ettepaneku sadamate nimekirja enne määruse jõustumist täiendada, aga pole kirjale seni vastust saanud. «Andmed, mis sain tollipunkti kulude kohta, ei ole hinnanguliselt nii suured, et käiksid üle jõu,» kinnitas ta. «Kindlasti võib teatud kaupade osas odavamalt hakkama saada, kui oli toiduameti ettepanek,» väitis Kubri.

Põllumajandusministeeriumi hinnangul kulub iga tollipunkti ülalpidamiseks aastas pool miljonit krooni. Äripäeva andmetel taotleb ilmselt ka põllumajandusministeerium määruse jõustumise edasilükkamist poole aasta võrra. Põhjuseks on paljude sadamate taotlus nimekirja saada ja toidukontrolli normide väljatöötamine.

Möödunud neljapäeval esitas peaminister Tiit Vähile määruse kohta järelepärimise riigikogu koonderakonna fraktsiooni liige Ülo Uluots. Ta soovis vastust küsimusele, kas valitsuse määrusega kaubavoogude ümbersuunamises ei või näha korruptsiooniilminguid.

Valitsuse 6. septembri määruse kohaselt on toidukauba, taimede ja taimsete saaduste sisse- ja väljavedu lubatud sadamatest ainult Tallinna linnasadama, Kopli, Muuga, Pärnu, Lehtma ja Roomassaare sadama kaudu.

Hetkel kuum