Peaminister Tiit Vähile umbusalduse avaldamist arutasid eile nelja opositsioonierakonna juhid: Siim Kallas, Andres Tarand, Toivo Jürgenson ja Vootele Hansen.
Isamaaliidu fraktsiooni esimehe Toivo Jürgensoni sõnul otsustati, et umbusalduse avaldamine on vajalik ning põhimõtteliselt ollakse selleks valmis. Esialgu peame aga vajalikuks kutsuda Tiit Vähit ja koonderakonda ise tagasi astuma, lisas Jürgenson.
Kui Vähi tagasiastumispalvet ei esita, võib Jürgensoni sõnul tulla umbusalduse avaldamine kõne alla kahe nädala jooksul.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Neljal opositsioonierakonnal on riigikogus 37 häält, valitsuskoalitsioonil ja nende koostööpartneritel 56 häält.
Maaliidu eestseisuse liige Ants Käärma sõnas, et umbusalduse avaldamine peaministrile ei tule arutlusele enne, kui uurimistulemused annavad süüdimõistva otsuse. Ent KMÜ ei laguneks Käärma sõnul ka siis, kui süüdimõistev otsus tuleks. «Otsus ei puudutaks erakonda, vaid kindlaid isikuid,» lisas ta.
Kui peaminister ise tagasiastumispalvet ei esita, ootavad opositsiooniparteid reformierakonna peasekretäri Heiki Kranichi sõnul toetust koonderakonna ühelt osalt.
Juhul kui koonderakond jääb üksmeelselt seisukohale, et korteritehingud on seaduslikud, siis hakkab opositsioon Kranichi sõnul otsima radikaalsemaid variante. Opositsioonierakonnad on seisukohal, et peaministri tagasiastumine on vajalik nii Eesti sise- kui välispoliitika arengu seisukohalt.
Keskerakonna peasekretäri Küllo Arjakase sõnul tuleb Tallinna korteriskandaal nii või teisiti arutusele partei juhatuse tänaõhtusel koosolekul. Kindlasti kujundab keskerakonna juhatus oma seisukoha puhkenud skandaali suhtes, lausus Küllo Arjakas.
Tema sõnutsi võib kesklinna vanema Jüri Oti, koonderakonna ja Vähi positsioone esialgu juriidiliselt nii kaitsta kui rünnata.
Arvatavasti läheb asjas tõsiseks piikide murdmiseks just nimelt juriidilise külje pealt, eetilise poole pealt tundub asi selge olevat, märkis Arjakas.
Arengupartei esinaise Andra Veidemanni sõnul on vastutustundetu kutsuda esile Eesti poliitilist ebastabiilsust. Umbusalduse stseen võiks tema sõnul kaasa tuua erakorralised valimised või pikaajalise valitsuskriisi. Kuni pole selge võimalik peaministrikandidaat, ei ole arenguparteil ka mingit seisukohta, lisas Veidemann.
Küsimusele, kas opositsioon saaks peaministrile umbusaldust avaldada ainult Edgar Savisaare häältega, vastas Veidemann: «Kas opositsioon leiab, et Edgar Savisaar on nii palju väärt? Kui keskerakond läheb kaasa, siis on neil väga tõsised kaalutlused ja nõudmised ametikohtadele.»