6. veebruar 1997 kell 22:00

Rootsi suuremad Ida-Euroopa fondid

Analüütikud hoiatavad, et kui kapitali sissevool peatub või hakkab liikuma teistele turgudele, siis võivad Ida-Euroopa börside kursid hakata kiiresti langema. Selle põhjuseks võib olla näiteks poliitiline ebastabiilsus või Venemaal president Jeltsini tervise halvenemine.

Kuid riski kätkevad ka üksikud ettevõtted, mille kohta saadav informatsioon on puudulik. Suure riskiga kaasnevad aga suured võimalused, mida pakub kiire kursitõus, tõdevad rootslased.

Rootsi Handelsbankeni Ida-Euroopa fondi suurus on 830 miljonit Eesti krooni. See fond eelistab Ungari ettevõtteid. Ta on ostnud Ungari ravimifirma Richter Gedeoni, naftatöötlemisfirmade Mol ja Primagaz ning keemiatehase Borsodchem, samuti Vene Lukoili aktsiaid.

Ostustrateegiat põhjendab fondi esindaja Jan-Olov Olsson järgmiselt: «Need on suured, börsiindeksis kaalukad ja likviidsete aktsiatega ettevõtted. Võrreldes Euroopa analoogsete firmadega on need hinnatud tunduvalt madalamalt. Tänu ümberstruktureerimisele on neis oodata kasumi järsku tõusu.»

Suurimat kasvupotentsiaali näeb Handelsbankeni fond Venemaal, eeldusel, et poliitiline ja majanduslik olukord on stabiilne.

Rootsi S-E-Bankeni Ida-Euroopa fondi suurus on 1,2 miljardit Eesti krooni. Fond on investeerinud Venemaale, Eestisse, Horvaatiasse ja Leetu. See fond on ostnud T?ehhi SPT Telekomi, Ungari Richter Gedeoni, T?ehhi suurima panga Komercni Banka ja Poola suurima panga Bank Slaski ning Lukoili aktsiaid.

Fond näeb parimaid võimalusi Venemaal, kuhu on läinud 20% tema investeeringutest. Lisaks peab ta oluliseks ka Baltimaid, kus eelistatakse ehitust, kuna sissetulekute kasv suurendab seal lähiajal nõudlust korraliku eluaseme ja parema infrastruktuuri järele.

Roburi Ida-Euroopa fond alustas tegevust eelmise aasta 2. detsembril ja selle suurus on 200 miljonit Eesti krooni. On investeerinud Soome õlletehasesse Hartwall, mille ühisfirma BBH tegutseb edukalt Baltimaades, Venemaal ja Ukrainas. Samuti Poola toiduainefirmasse Agros, T?ehhi panka Komercni Banka, Ungari firmasse Richter Gedeon ning Horvaatia ravimifirmasse Pliva.

Fondi eesmärk on koostada oma investeerimisportfell stabiilsetest ja kaalukatest firmadest, millel on pikk ajalugu ning head arenguväljavaated. Suurimaid lühiajalise kasvu võimalusi näeb fond Ida-Euroopa ekspordifirmades ja pikaajalise kasvu võimalusi koduturule tootjates.

Mercuri Asset Managements'i Ida-Euroopa fond, mille suurus on 1,17 miljardit Eesti krooni, põhiline huvi on seotud Venemaa, Ungari ja Poolaga. Fond on ostnud Vilniuse panga, Richter Gedeoni, Borsodchemi, Poola ehitusfirma Mostostal Zabrze ja Ungari ehitusfirma Pannonplast aktsiaid.

Suurimat kasvupotentsiaali näeb fond Poola ehitusettevõtetes ja Baltimaade finantsettevõtetes. Ennustab Ida-Euroopa börsidel kiiret tõusu, millega võivad kaasneda ajutised suuremad kursikõikumised. DI

Hetkel kuum