IMFi ja maailmapanga ühise saneerimiskava kohaselt võib üle jõu käiva võlakoorma alla sattunud riikide võlast kustutada kuni 80%.
Soodustuse saamiseks tuleb taotlejal riigil aga kolm aastat järgida ranget majanduspoliitikat ning seejärel veel kolm aastat sama joont, ent siis juba IMFi tugiraha toel. Nii tuleb võlakoorma kergendamine kõne alla alles kuueaastase «katseaja» järel.
Võla kustutamise esimene tingimus on, et riigid ise oma majanduse jalule aitavad. Teiseks peab võlakoorem olema nii suur, et tõepoolest takistab riigi majanduse arengut. Seni on riigina, mis mõlemad tingimused täidab, nimetatud ainult Malit.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kriitikute sõnul lämmatab IMFi üliettevaatlikkus hea algatuse, mis annaks ülemäärase võlakoorma all virelevate riikide majandusele võimaluse kasvada. Katseaeg on kiiresti vahetuvate valitsustega arenguriikidele liiga pikk. Rahvusvahelise arenguagentuuri Oxfam hinnangul aitaks Aafrika riikidele ettenähtud abi viivitamatu suunamine tervishoidu 7 aasta jooksul päästa 3 mln alla viieaastase lapse elu. Oxfam süüdistab IMFi rahaliste huvide esikohale seadmises.
Tõenäoliselt tõstatatakse Washingtonis ka rahvusvahelise korruptsiooni teema, arvestades selle praegust aktuaalsust USAs. Nimelt nõudis USA asevälisminister Alan Larson läinud nädalal, et rahvusvahelises kaubanduses esinev altkäemaks muudetaks kriminaalkorras karistatavaks.
Larsoni sõnul edeneb küsimuse arutelu ülimalt aeglaselt, kuna OECD riikides puudub selles osas üksmeel. ELi riigid peavad vajalikuks rahvusvahelise lepingu sõlmimist, USA seevastu leiab, et lihtsam oleks altkäemaksu andmine keelustada iga riigi seaduses.
Larsoni sõnul on lubamatu mõne OECD riigi praktika, kus altkäemaksuks antud summad võib maksustatavast tulust maha arvata. USAs on altkäemaksu anda keelatud juba paarkümmend aastat.
Peale eespoolnimetatu tuleb arutamisele rida tehnilisi üksikasju. Üks olulisemaid on projekt ühtsete standardite kehtestamiseks riikide edastatud majandusinfole. See suurendaks eri riikidest saabuvate andmete usaldusväärsust ning võrreldavust. IMFi ja maailmapanga koosolek kestab 29. aprillini. KL