Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Kes saab EMEXi?

  Ainsana Eestis metallieksporti teostav EMEX loodi 1992. aastal. Viimastel aastatel on EMEX soetanud ridamisi uusi seadmeid, mis on võimaldanud tal tavalisest müügifirmast metalli töötlevaks firmaks ümber kasvada.
  Metallieksportija vahendas möödunud aastal umbes 200 000 tonni metalli. Tänavu enam nii hästi ei lähe, nii firma rahaline käive kui vahendatud metalli kogus on võrreldes möödunud aastaga vähenenud. Käibelanguse ühe põhjusena on nimetatud metalli hinna langust maailma turul.
  EMEX prognoosib selle aasta kasumiks 24,9 miljonit krooni.
  Firma suurimad partnerid on Soome firma Kuusakoski Oy ja Saksa peamiselt Venemaal tegutsev HKS GmbH Handelsgesellschaft.
  Mõlema ettevõttega kauplemine moodustab EMEXi rahalisest käibest vastavalt 30 ja 50 protsenti. Nii Soome kui Saksa firma on esitanud oma pakkumuse EMEXi enamusaktsiate ostmiseks.
  HKS GmbH Handelsgesellschaft (edaspidi HKS) on Saksamaal Düsseldor fis tegutsev metallikaubandusfirma, mis tarnib terasetööstusele ja värvilise metalli tööstusele nii vanametalli kui pooltoodangut. HKSi tegevusraadius hõlmab pea kõiki endise idabloki riike, põhitegevus käib Venemaal. Firma 1996. aasta käive oli 46,5 miljonit DEMi.
  HKSi tegevdirektor, kaheksakümnendatel Eestist emigreerinud Erik Kõrge räägib, et tema juhitav ettevõte on EMEXi koostööpartner olnud selle asutamisest peale. Kogu EMEXi tehnoloogilise baasi on Kõrge sõnade kohaselt tegelikult tarninud tema juhitav firma. «Meie oleme faktiliselt EMEXi üles ehitanud,» sõnab ta ning lisab, et seda ei ole Eesti ajakirjanduses suurt kajastatud.
  «Kogu see kallis tehnoloogia, ega seda ei oleks EMEX kunagi olnud võimeline ostma. Meie ostsime selle välja ja EMEX ostis tehnika tagantjärele tasapisi metalliga meilt välja,» räägib Kõrge veendunult.
  Kõrge on nördinud erastamisagentuuri nõukogu otsuse üle, et esimeses voorus kuuest pakkujast paremaid ei valitud.
  «Ma ei kujuta ette, et advokaadibüroo või eile asutatud osaühing suudab mingit äriplaani metallitöötlemisettevõtte arengu suhtes esitada,» räägib 60leheküljelise äriplaani esitanud HKSi esindaja. «Mul on kahju ajast, mille me raiskasime äriplaani kirjutamiseks.»
  Kõrge räägib, et nad pole kunagi EMEXi esimese peadirektori Robert Lepiksoniga suured sõbrad olnud, aga koolivennad küll. «Lepikson teadis, kellega ta räägib, ja sai seda teha eesti keeles,» märgib Kõrge. «Ta sai kohe sina peale minna. Lääne-Euroopas poleks seda ehk nii kiiresti saanud.»
  Spekulatsioonile, et Lepikson teeb ka praegu EMEXi erastamisel HKSiga koostööd, vastab Kõrge resoluutse eitusega. «Tema huvi on viimased aastad poliitika ja sellest on mul ausalt öeldes väga kahju,» lausub ta. «Mul oleks väga hea meel omada enda meeskonnas sellist kompetentset härrat nagu Lepikson.»
  EMEXist on Kõrge sõnul välja kujunenud tänapäevane, Euroopa tasemel ettevõte, kes on võimeline metalli töötlema. Ta ütleb, et EMEXi väärtus on seotud praeguse monopoolse seisundiga. Kui monopol kaob, tekib tõenäoliselt probleeme, räägib ta.
  51% EMEXi aktsiate hind võib Kõrge sõnul kujuneda umbes 100 miljonit krooni.
  OÜ Neotrust esindaja on advokaadibüroo Heta vandeadvokaat Üllar Talviste. Kuna firma aadressiks on märgitud tuhandete riiulifirmade aadress Koidula 18, on ilmne, et Neotrust on selleks erastamistehinguks ostetud firma esindamaks mõne suurema organisatsiooni erastamishuve.
  Neotrusti esindaja vandeadvokaat Üllar Talviste selgitusi ei jaganud. Kuuldes, et Äripäev tülitab, vastas Talviste, et siis ei ole tal võimalik rääkida, ning pani telefonitoru ära. Neotrust jääb sellel erastamiskonkursil üllataja rolli, sest pakkumuse sisu ega tausta ei ole ka ligilähedaselt teada.
  ASis Nelimet jagavad osalust EMEXi juhatuse esimees Toomas Keridon ning ettevõtte juht- konda kuuluvad Andres Riiberg, Toomas Truuvert, Kuldar Suits.
  Keridoni sõnul kasutas Nelimet oma erastamisprojektis konsultandina Balti Cresco Investeerimisgruppi. «Nemad peaksid põhimõtteliselt ka finantseerimise korraldama,» selgitab ta. Konkurendid peavad Nelimeti eeliseks paremaid võimalusi EMEXi kohta infot hankida.
  Keridon jagab arvamust, et EMEXi aktsiate kontrollpaki hind võib olla 100 miljonit krooni, kuid lisab, et ettevõtte erastajal tuleb ikkagi arvestada väga suurte riskidega.
  Nagu Kõrge on ka Keridon üllatunud, et erastamisagentuur jättis möödunud nädalal valiku tegemata, ja nõustub, et EMEXi hinda tahetakse konkurentsiga võimalikult kõrgeks kruttida.
  «Teatud finantstaustaga pakkujad on oma pakkumuses paindlikumad. Meie peame hinna varakult välja mõtlema ja raha oma ideedega välja kauplema. Siin ei saa väga arvestada, et viimaselt hetkel midagi lisada. Selles mõttes nägime kaheetapilises pakkumises enda jaoks mingit eelist. Kui nüüd minnakse ainult hinna peale välja, siis on meil raskem,» arutleb Keridon.
  Ka tema tõrjub võimalikud spekulatsioonid, et pakkumus on seotud ettevõtte endise peadirektori Robert Lepiksoniga. Küll aga mainib Keridon, et Lepikson kui firma endine juht, kes tunneb ettevõtet hästi, võiks Nelimeti eest kosta.
  Mulle tundub, et mõnede EMEXi erastamisel osalejate pakkumused on rohkem seda laadi, et lihtsalt osaleda, räägib Keridon. «Need, kes käisid EMEXiga tutvumas, minu teada pakkujate hulgas ei ole. Seda üllatavam oli, et kõik kuus edasi said,» lausub Keridon.
  OÜ Transkorp pakkumuse juhtfiruurid on Jaak Ginter, keda teatakse kui Mazdade müüja ning Lohusalu puhkesadama kompleksi omaniku ASi Esma juhatuse esimeest, ja kinnisvara ärimehena tuntud Meelis Metsamärt.
  Ginteri sõnul on Transkorpil kaks suurt koostööpartnerit, kellega läbirääkimisi peetakse. Üks neist on Jaapani suurfirma Mitsui Corporaton, kes on seotud Mitsubishi autode tootmisega ja elektroonikafirmaga Panasonic. Teist partnerit ei soovinud Ginter veel avalikustada.
  Küsimusele, kas teda ei häiri, et agentuuri nõukogu jättis esialgu paremad pakkujad valimata, vastab Ginter, et valikuvajadus olnuks siis, kui pakkujaid oleks rohkem olnud. Ta lisab, et uskus EMEXi erastamiskonkursile rohkem pakkumisi laekuvat.
  Oma äriideest rääkides toonitab Ginter, et EMEXil on üks kindel tegevus ja ainult kaks põhilist välispartnerit. «Partnerite ringi peab suurendama ja mina sünnipärase optimistina arvan, et Eesti suhted Venemaaga paranevad, mistõttu suureneb märgatavalt transiidi osa,» räägib Ginter. «Ainult Eestis kokkuostetud metalli peale välja minna ei ole suurt mõtet.»
  EMEXi ostuhinna kohta nendib Ginter, et Transkorp on EMEXi aktsiate hinnaks arvestanud veidi rohkem kui 100 miljonit krooni.
  ASi Amalard asjaajaks on Ühispanga laenuosakonna juhataja Riho Kuppart, kes EMEXi erastamise osas on aga küllaltki kidakeelne.
  «Äriplaani me esitasime ja nüüd sõltub erastamisagentuurist, mis edasi saab,» lausub ta. Küsimusele, kas Amalardi kaudu EMEXi erastamiseks pakkumuse tegemine on Ühispanga enda investeerimise plaan, vastab Kuppart, et võimalusi on erinevaid. Igal juhul käivad praegu läbirääkimised partneriga, kellest Kuppart ei soovi pikemalt rääkida.
  Kuppart ei soostu ka avaldama, mis päritolu investori või partneriga Ühispangal läbirääkimised käivad.
  Küsimusele, millest Ühispangal huvi metalliettevõtte EMEX vastu, vastab panga osakonnajuht, et see on huvitav ettevõte. Oodatud mõttearendust aga ei järgne. Kuppart lubab vaid, et kui EMEXi erastaja suhtes mingi otsus tehakse, võib asjast pikemalt rääkida.
  Kupparti sõnul saab parima pakkumuse selgitamisel määravaks pakutav ostuhind.
  Kuusakoski Oy on metallifirma, kellel on suur osa Soome turul. Kuusakoski on HKSi suurim konkurent Lääne-Venemaal ehk Peterburi ümbruses. «Meile on ta väga tugev ja ebameeldiv konkurent,» lausub HKSi tegevdirektor Erik Kõrge ning lisab, et seni on nad siiski omavahel hakkama saanud.
  Kui EMEX alustas, tegutses Kuusakoski juba Eestis. Kui EMEX tuli ja valitsus talle monopoli andis, hakkaski EMEX esialgu Kuusakoskiga kauplema. Kuusakoski oli siis pea ainuke EMEXil ostja.
  Kuusakoski on ka Soome ainuke alumiiniumi tootja, sulatades alumiiniumit vanametallist. EMEX müüb praegugi põhiosa alumiiniumist Kuusakoskile.
  EMEXi juhatuse esimees Toomas Keridon kinnitab, et Kuusakoski on Soome ja ka Skandinaavia suurim vanametallifirma, kelle huvi on siin turul tugev olla kasvõi geograafilise läheduse tõttu.
  Kuusakoski osa EMEXi kaubanduspartnerina on Keridoni sõnul praegu vähenenud. «Loomulikult huvitab neid ettevõtte ostmisega oma positsiooni tugevdamine, kui selline võimalus nagu praegu on olemas,» lausub ta.
  Kuusakoskil on ka 40% ühe Läti vanametallifirma aktsiatest.
  Suure tõenäosusega valitakse juba 25. juunil neist kuuest pakkumusest välja parim. Erastamisagentuuri nõukogu esimees, majandusminister Jaak Leimann nimetas möödunud kolmapäeval kõiki pakkumusi lootusrikasteks.
  Põhjendades, miks kõik osalejad ka teise erastamisvooru said, lausub erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet, et puudusid kindlad kriteeriumid, mille järgi saanuks kellegi pakkumust teistest nõrgemaks pidada.
  Agentuuri nõukogu liige Raivo Vare väljendas oma arvamust, et eesmärk on saada 51% EMEXi aktsiate eest võimalikult hea hind. Prognooside kohaselt tuleb hind suurusjärgus 100--150 miljoni krooni.
 • Hetkel kuum
Tööstusjuht: ärme imetle jätkusuutlikkuse probleemi, teeme sellest konkurentsieelise
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
Jätkusuutlikkusest on arenenud justkui ümberjutustamise äri, kus igaüks räägib nii, nagu tema sellest aru saab. Jätkusuutlikust tegevusest peaks aga saama konkurentsieelis, mitte takistuste rada ja majanduslik viletsus, kirjutab ettevõtja ja Neulari juht Ilo Rannu Äripäeva teemaveebis Tööstusuudised.
USA aktsiad alustasid uut nädalat rekordite lähedal
Kõik kolm peamist USA aktsiaindeksit – Nasdaqi liitindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks ja S&P 500 indeks – sulgus esmaspäeval rekordkõrgete tasemete läheduses.
Kõik kolm peamist USA aktsiaindeksit – Nasdaqi liitindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine indeks ja S&P 500 indeks – sulgus esmaspäeval rekordkõrgete tasemete läheduses.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Aastaaruande esitamine saab olla lihtne ehk rakendus, mis muudab mikroettevõtjate elu
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Paljud väikeettevõtted on hädas majandusaasta aruande koostamisega. Tänavu aasta alguses kustutati äriregistrist koguni 23 000 ettevõtet, kellel oli pikem aruande esitamise võlgnevus. Väikefirmade valupunkti aitab leevendada tööriist nimega minuaastaaruanne.ee.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Uusi turge vallutava Eesti firma toodet jäljendavad nii hiinlased kui britid
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Pärnumaal toodetud kännupuurid viisid masinatööstuse Dipperfox Euroopa kõige kiiremini kasvavate ettevõtete etteotsa, kuid ainulaadse toote menu sütitab jäljendajaid Hiinast kuni Ühendkuningriigini.
Kunman asus juhtima oma suures kahjumis joogiveefirmat
Pudelivee tootja Haage Joogid langes eelmisel aastal 1,9 miljoni euro suurusesse miinusesse ning firma juhatusse jäi vaid selle ainus omanik Vello Kunman.
Pudelivee tootja Haage Joogid langes eelmisel aastal 1,9 miljoni euro suurusesse miinusesse ning firma juhatusse jäi vaid selle ainus omanik Vello Kunman.
Modera juht: elektriautobuumil on pidurid peal
Hoolimata rohepöördest on elektriautode nõudlus oodatust madalam ning Euroopa regulaatorid on hiinlaste lõksus, kirjutab automüügi tarkvaraettevõtte Modera tegevjuht Raido Toonekurg.
Hoolimata rohepöördest on elektriautode nõudlus oodatust madalam ning Euroopa regulaatorid on hiinlaste lõksus, kirjutab automüügi tarkvaraettevõtte Modera tegevjuht Raido Toonekurg.
Modera juht: elektriautobuumil on pidurid peal
Hoolimata rohepöördest on elektriautode nõudlus oodatust madalam ning Euroopa regulaatorid on hiinlaste lõksus, kirjutab automüügi tarkvaraettevõtte Modera tegevjuht Raido Toonekurg.
Hoolimata rohepöördest on elektriautode nõudlus oodatust madalam ning Euroopa regulaatorid on hiinlaste lõksus, kirjutab automüügi tarkvaraettevõtte Modera tegevjuht Raido Toonekurg.
Google paneb Soome datakeskusesse veel ühe miljardi
Veebigigant Google laiendab Soomes asuvat veebikeskust, Haminasse tuleb juurde sadakond töökohta ja investeeringu suurus jääb miljardi euro ringi.
Veebigigant Google laiendab Soomes asuvat veebikeskust, Haminasse tuleb juurde sadakond töökohta ja investeeringu suurus jääb miljardi euro ringi.
Kuidas ehitada kriisikindlat ettevõtet: Infortari põhimõtted “Kui Infortari läksin, küsiti, kas lähen pensionile”
Tallinki ja Eesti Gaasi omanik ning lisaks kinnisvaras tegutsev börsiettevõte Infortar on end teadlikult ehitanud firmaks, mis kriiside ajal mitte ei kannata, vaid leiab uusi võimalusi ja kasvab.
Tallinki ja Eesti Gaasi omanik ning lisaks kinnisvaras tegutsev börsiettevõte Infortar on end teadlikult ehitanud firmaks, mis kriiside ajal mitte ei kannata, vaid leiab uusi võimalusi ja kasvab.