11. juuni 1997 kell 22:00

Tartu ülikooli kindlustuskonkurss lõi pretsedendi

Seitsme osavõtjaga konkursil kuulutas ülikool parimaks ühispakkumuse, mille tegid kindlustusseltsid Eesti Kindlustus, Leks, Salva ja Bico.

Ülikooli prorektori abi Hasso Kukemelk teatas, et ehkki seitsmest pakkumusest odavaima tegi Hansa Kindlustus, otsustasid lõpptulemuse konsortsiumi pakutud ulatuslikud lisasoodustused ülikooli töötajatele ja tudengitele.

Kukemelki sõnul soovib ülikool kindlustada 20 hoonet ja mõned kallimad seadmed, kokku vara ligi 600 miljoni krooni eest.

Konkurss hõlmas ka ülikooli juhtkonna õnnetusjuhtumi- ja reisikindlustust ning ülikooli vastutuskindlustust kolmandatele isikutele mittesüüliselt põhjustatud kahjude vastu.

Pakkumused jäid Kukemelki sõnul vahemikku 235 000--372 000 krooni, võitja pakkus 273 910 krooni. «Lepingute sõlmimiseni jõuame ilmselt alles sügisel ja loomulikult võib hind täiendavate läbirääkimiste käigus alaneda,» ütles Kukemelk.

Salva Kindlustuse ASi juhatuse esimees Tiit Pahapill ütles, et konsortsiumi liikmed sõlmivad kõigepealt omavahelise lepingu, milles sätestavad võrdse vastutuse. Ta rõhutas, et kogu paketi kindlustavad osalised oma edasikindlustuspartnerite juures.

Salva Kindlustuse ASi juhatuse esimees Tiit Pahapill nimetas ülikooli konkursi tulemust väga meeldivaks pretsedendiks Eesti kindlustusturul. «Kogu aeg on olnud probleem, et väga ägedas konkurentsis teevad mõned seltsid pakkumusi alla omahinna,» ütles Pahapill. «Nüüd aga leidsid neli seltsi, et sellise rahvusliku tähtsusega objekti puhul nagu ülikool saab teha koostööd.»

Pahapill nentis, et väga madalaid hindu saavad pakkuda eeskätt Eestis esindatud Soome ja Rootsi kindlustusfirmad. Tema sõnul ühendab konsortsiumi osalisi eeskätt ühine arusaam kindlustusest, aga ka see, et nad kuuluvad põhiliselt Eesti kapitalile.

Rootsi kindlustusfirmale Trygg-Hansa kuuluva Hansa Kindlustuse ASi juhataja Olev Saadoja avaldas kahtlust, et ülikooli konkursikomisjon ei pruukinud teha parimat otsust.

«Tekib küsimus, kas ülikool on nii rikas, et võitjaks ei tunnistatud meie odavamat pakkumust,» ütles Saadoja. «Kui otsustavaks said pakutud lisasoodustused, siis miks neid konkursi tingimustes ei küsitud? Meie oleksime ju ka võinud pakkuda näiteks kõigile tudengitele päikeseprille.»

Olev Saadoja märkis, et välisosalusega seltsidega võistlemiseks loodud konsortsium ei suuda pakkuda ülikoolile väga suurt kindlustunnet, sest börsile suunduvate ja börsi vahenditesse investeerivate ettevõtetena ei ole nende stabiilne tulevik tagatud.

Saadoja kinnitas, et ei kavatse konkursi tulemusi protestida. «Teine kord püüame lihtsalt paremini teha,» ütles Saadoja.

Hetkel kuum