26. juuni 1997 kell 22:00

Rakvere lihatööstus tungib linnuliha turule

Veel sellel aastal turule tulevas ühe miljoni kroonise aktsiakapitaliga ettevõttes kuulub Rakvere lihakombinaadile 76% ning Järlepa kalkunikasvatusele 24% aktsiakapitalist.

ASi Rakvere Lihakombinaat nõukogu esimehe Toomas Kõuhkna sõnul pärines ühisfirma loomise idee Järlepa kalkunikasvatuselt, Rakvere loodab aga ära kasutada Järlepa kaubamärki ning oskusteavet.

Linnulihatoodete valmistamine on nii Toomas Kõuhkna kui Rakvere lihakombinaadi peadirektori Peeter Maspanovi ütlusel tulusam sea- ja loomalihatoodete tootmisest. «Linnuliha on tasuvam nii tarbijale, sest linnuliha on odav, kui ka ettevõttele,» lausus Maspanov.

Konkreetset äriplaani ei soostunud pooled veel avalikustama, kuid kinnitasid, et kindlasti on korraliku investeeringuga plaanis teha tugev firma.

Järlepa Kalkunikasvatuse AS on viimastel aastatel tegelnud peamiselt linnulihatoodete vahendamisega ning importliha töötlemisega. Omakasvatatud lindude osatähtsus kogukäibes on alla kolmandiku.

Eelmise aasta lõpetas Järlepa kalkunikasvatus 21 miljoni kroonise netokäibe ja mõnesaja tuhande kroonise kahjumiga.

Tänavu loodetakse 25--30 mln kroonist käivet ning 800 000kroonist puhaskasumit.

Mitme ettevõtte omandamisega on AS Rakvere Lihakombinaat viimastel kuudel kujunenud kontserniks, mille ettevõtete koondkäibeks ilma loodava linnulihatehaseta kavandatakse tänavu 1,1 miljardit krooni ning puhaskasumiks 25--30 miljonit krooni.

Rakvere lihakombinaadi kontserni kuuluvad Eesti suurim seakasvatusmajand AS Ekseko ja Riia lihatööstus.

Mitme laienemise arvel on kasvanud ka ASi Rakvere Lihakombinaat haldava ETFC Grupi käibeprognoos 1997. aastaks. Kui aasta alguses plaaniti ETFC tänavuseks käibeks 1,7 miljardit krooni, siis praegu on kontsern juhtide sõnul liikumas 2,6 miljardi krooni graafikus.

Hetkel kuum