14. september 1997 kell 22:00

Põhja-Eesti viljasaak on vähenenud kolmandiku võrra

Harjumaa teraviljakasvataja Raul Rosenberg ütles, et tänavune saak jäi kehvaks liiga kuiva suve tõttu. «Kuiv ilm ei lasknud luua suurt tera ja siit ka kolmandiku võrra kehvem saak,» ütles ta.

Rosenbergi sõnul oli saagikus viletsam iseäranis Põhja-Eestis.

Ühistu Tartu Viljasalv di-rektori Leonhard Puksa hinnangul on tänavune aasta viljatootjatele vaatamata kuivale suvele siiski hea.

«Kuigi saagikus oli väike, saadi põldudelt kätte hea kuiv vili,» ütles ta. Puksa sõnul on praeguseks koristatud kogu rukis ja nisu, mõnes kohas on koristamata veel oder ja kaer.

Teraviljahind on Puksa sõnul langenud ka seetõttu, et veskid ei osta enam endale suurt varu. «Rohkem kui kolme kuu varu ei suuda keegi osta,» väitis ta.

Rukki ja nisu baashinnad on sellel aastal vastavalt 1800 ja 1900 krooni tonn. Riigireservi 25 000 tonnist teraviljast on praeguseks varutud umbes pool. Riik ostab reservi 10 900 tonni nisu ja 14 100 tonni rukist.

RE Riigi Viljasalv kommertsosakonna juhataja Kaupo Kontkari sõnul maksab riigi viljasalv vilja eest veidi kõrgemat hinda, sest vilja kvaliteet on võrreldes eelmise saagiga märgatavalt paranenud. «Nii head nisu kui sellel aastal pole meie põldudelt mitu aastat saadud,» ütles Kontkar.

Prognooside kohaselt koguti tänavu Eesti põldudelt 40 000 tonni toidurukist ja 50 000 tonni toidunisu.

Esimesel poolaastal imporditi Eestisse 74 000 tonni nisu, millest 25 000 tonni läks tollilattu. Eesti nisuvajadus on 80 000 tonni aastas.

Hetkel kuum