15. september 1997 kell 22:00

Hoiupank heidab silma Ukrainale

Hoiupank valib tegevuse alustamiseks Ukrainas juba tegutseva panga aktsiate ostu ja tütarettevõtte loomise vahel.

Hoiupanga Ukraina-projekti juht Jaan Kelder ütles, et pank kaalub võimalust osta Ukrainas juba tegutseva panga aktsiatest 35% või võimalusel suuremgi osalus.

«Kehtiva Ukraina seaduse järgi ei tohi üks aktsionär formaalselt omada rohkem kui 35% panga aktsiatest,» selgitas Kelder.

Teise Ukraina turule mineku võimalusena nimetas Kelder iseseisva Hoiupanga tütarpanga loomist, mille käivitamiseks vajaliku dokumentatsiooni vormistamiseks võib kuluda aasta.

Tegutseva panga aktsiate ostmine kiirendaks Keldri sõnul Hoiupanga Ukraina turule minekut.

«Vaikselt meie pilgud ka selles suunas liiguvad,» sõnas Kelder. «Me kaalume kõiki plusse ja miinuseid ega anna veel välja kindlaid veksleid.»

«See pole hiigelinvesteering,» märkis Kelder. «Tegu on suure riskiga turuga.»

Keldri sõnul on Ukrainas praegu 180 tegutsevat panka, millest ligi kahe kolmandiku bilansimaht ulatub 100 mln--350 mln kroonini.

«Ukraina panganduse keskmine tase on Eestist mahajäänud,» ütles Kelder. «Tegelik ettevõtete kapitalivajadus on suurem, kui pangad suudavad pakkuda.»

Keldri sõnul on Ukraina keskmise kommertspanga laenuportfellis peamiselt vahendustegevuseks antud lühiajalised laenud. Pankade keskmine intressimäär on 35 kuni 40 protsenti.

«Üldine olukord on sama nagu meil enne rahareformi,» tõdes Kelder. «Kõik on kõigile võlgu.»

Väga jäiga maksusüsteemiga inkasseerib riik ettevõtetelt raha energiavõlgade katteks. «Pangad töötavad tehniliselt siiski üllatavalt hästi,» tõdes Kelder.

Eelmisel neljapäeval sõlmisid Hoiupank ja Ukraina suuruselt teine linn Dnepropetrovsk viie miljoni USA dollari suuruse laenu lepingu, mida Kelder nimetas pilootprojektiks. Lepingu kestus on 15 kuud ja tähtaeg 15. detsember 1998. BNS

Hetkel kuum