24. september 1997 kell 22:00

Nitrofert ootab oma projektile valitsuse tuge

Gazpromi esindaja Sergei Zagrebailov rääkis, et esmaspäeval kohtuvad Nitroferdi, Gazpromi ja metanoolitehase peaehitaja Saksa firma Linde esindajad valitsuse liikmetega, et kuulda, millised on võimalused suurinvesteerijal saada riigilt toetust.

Esialgse võimalusena soovivad tehase rajajad, et valitsus annaks välja garantiikirja, mis tagab firmale riigi poolt käibemaksuna korjatud raha võimalikult lühikese aja jooksul tagasi maksmise.

Tema sõnul on lähiaja eesmärk, et valitsus oma praeguste volituste ja õiguste juures võiks anda maksu tagastamise garantii 5--7 päeva jooksul, mitte 100 päeva jooksul.

Zagrebailov selgitas, et Nitrofert jääb siiski iseseisvaks ettevõtteks, kuigi on Gazpromi tütarfirma, ning ei saa raha niisama mitte kuskilt.

Kui me võtame Eestisse tehase rajamiseks krediiti, siis peame seda loomulikult juba töötava tehase kasumist tagasi maksma, mis on ettevõtte jaoks teatud lisakoormus, lisas ta.

«Seetõttu ootame ettepanekut, et garantiikirjaga loobub riik käibemaksuna korjatud raha pikemast kasutamisest, kuid see eest saab olema korralikult töötav tehas,» lausus Zagrebailov. «Huvi peaks siin olema kahepoolne.»

Ta rääkis samas, et valitsuse garantiikirja saamine on konkreetne riigi toetus metanoolitehase rajajatele, et saaks projektiga edasi minna. Tulevikus peaks Eesti mõistes suurte investeeringute toetuseks toimima maksusoodustused. «Praegu ei ole Eestis soodustusi suurtele investoritele,» lausus ta.

Metanoolitehasest rääkides mainis Zagrebailov, et kui valitsus annab garantiikirja, saab Nitrofert tehase ehitaja Lindega juba lõplikus maksumuses kokku leppida. Järgnevalt minnakse projektide ja lepingutega panka, kus avatakse tehase ehitamiseks krediidiliin 200 miljonile dollarile. Kui kõik laabub, paigaldatakse metanoolitehase nurgakivi järgmise aasta aprillis-mais.

Ehituse kestuseks on planeeritud 28 kuud, rääkis Zagrebailov.

Ta lisas, et kui metanoolitehase projekt jõuab viimaste otsuste tegemise staadiumisse, siis selle õnnestumisel on Eestis ette näha veel mitmeid olulisi investeeringuid gaasitöötlemise alal.

Hetkel kuum