29. september 1997 kell 22:00

Telia kasvuturud piiri taga

Kõige kaugemale on jõutud Taanis, kus telekommunikatsioonituru piirangud kaotati läinud aastal. Välismaiste kõnede turust kuulub Teliale 10%, mõni nädal tagasi alustati riigisiseste kõnedega. Mobiilside alal käib äge hinnakonkurents -- Telia katsetab Odenses süsteemi, kus kõneminuti hind on äripäeval 70 ööri. Võrdluseks on Rootsis sarnase kõne tariif 6 Rootsi krooni.

Pääs Norra monopoolsele turule on Teliale vaevaline, kulutatud on 250 miljonit krooni. Hiljuti taotles Telia kontsessiooni uue DCS (Digital Cellular System) -võrgu rajamiseks, kus pakkumuse suurus on 1,5 miljardit krooni. Eesmärk on olla kohal, kui turg 1998. a piirangutest vabastatakse.

Soomes algas Telia pealetung 1994. a, mil energiakontsernilt IVO osteti 75% Telivo aktsiatest. Kuldmunaks sai kontsessioon uue DCS GSM-1800 võrgu rajamiseks, see on peagi valmimas. Soome strateegia kohta on uudiseid oodata sel nädalal toimuval kontoritehnika messil, mis võib tähendada teadet uue võrgu käikulaskmisest ning ühtlasi hinnasõja avapauku. Võimalik on ka ülejäänud Telivo aktsiate ostmine IVO-lt.

Rootsi peaminister Göran Persson ei soovi Telia erastamisest esialgu kõnelda, vähemalt mitte enne 1998. aasta valimisi. 49 protsendi Telia aktsiate müük oleks riigikassasse toonud 25 miljardit krooni.

Rootsi ja Norra on ainsad, kes pole telekommunikatsioonituru erastamiseks kindlat tähtaega määranud. Kompensatsiooniks on peaminister lubanud toetada Telia plaane rahvusvahelisel turul.

Ettevõtte Telia Overseas kaudu on Telia teinud suuri investeeringuid Hiinasse, Indiasse ja Ladina-Ameerikasse.

Euroopa turul konkureerimiseks moodustas Telia 1992. aastal Hollandi ja ?veitsi telekommunikatsioonifirmadega strateegilise liidu Unisource, mille käes on praegu 13 protsenti Euroopa turust.

Kontserni ulatuslik ekspanisoon nõuab suuri investeeringuid, mistõttu kontserni erastamist peetakse aja küsimuseks. Viimastel aastatel on Telia investeerinud 47,164 miljardit krooni, tänavune investeeringute vajadus on 14 miljardit. Mullu oli Telia käive 44,1 miljardit Rootsi krooni ning maksustamiseelne kasum 3,6 miljardit krooni.KL-DN-DI

Hetkel kuum