30. oktoober 1997 kell 22:00

Rootsi majandusguru ennustab kriisi jätku

Hamiltoni sõnul oli nädala alguse korrektsioon USA ja Euroopa aktsiaturgudel põhjendatud, sest Kagu-Aasia nõudlus väheneb ning tänu odavnenud valuutale paraneb nende riikide firmade konkurentsivõime.

«Ise ostaksin nüüd Tai tekstiilitööstuse aktsiaid. Nõudmine Ericssoni ja Nokia mobiiltelefonide järele väheneb aga kindlasti,» ütles Hamilton. «Rahaturgudel on Hongkongi järel järgmine Korea. Seal on pankadel suuri probleeme ja mitu ettevõtet on läinud pankrotti. Mõne päeva või nädala pärast on pealkirjades Korea,» ütles ta. Kardetakse ka kriisi laienemist Jaapanisse.

Hamiltoni sõnul tuleb aktsiaturgudel sellega harjuda, et iga kolme-nelja aasta tagant toimub turul korrektsioon.

«Esmaspäevase languse järel oli New Yorgi börs veel 12 punkti kõrgemal kui siis, kui keskpanga juht Alan Greenspan liiga kõrgete aktsiahindade eest hoiatas,» ütles Hamilton.

Analüütiku arvates oli vaid juhus, et aktsiaturgude kukkumine sai alguse Hongkongist. Sama hästi oleksid kriisi võinud vallandada ka Brasiilia majandusprobleemid.

«Seotud valuutakursid on head sellisel juhul, kui majanduse baasnäitajad on korras. Kagu-Aasia riikides see nii ei ole,» ütles Hamilton.

Soome 1990. aastate alguse majanduslangus, millele järgnes marga kursi vabakslaskmine, oli Hamiltoni sõnul maailma üks esimesi pilootprojekte. KL

Hetkel kuum