16. detsember 1997 kell 22:00

Neste ja IVO ühinevad

Samm, mille tulemusel tekib Norra Statoili järel Põhjamaade suuruselt teine energeetikakontsern, peaks tugevdama IVO ja Neste positsiooni Euroopas ning koduturul tihenevas konkurentsis.

«Usume, et uuest ettevõttest saab tugev firma nii Põhjala kui Euroopa mastaabis,» ütles IVO president Heikki Marttinen, kellest saab uue valdusfirma juht.

Allikate sõnul plaanib kompanii lisaks Soome ja Skandinaaviamaade turule konkureerida ka Balti riikide ja Euroopa turgudel ning investeerida firma gaasisektori arendamiseks 26--32 miljardit krooni.

«Saame kiirendada investeeringuid Põhjala gaasivõrku ning ühendustesse Venemaa suunal,» ütles Neste tegevdirektor Jukka Viinanen.

Neste on Soomes ainuke Venemaa gaasi importiv firma, mille varudest Vene gaas moodustab 25 protsenti. Osa IVO elektri- ja soojusenergia tootmisest põhineb Venemaa gaasil.

Kompaniid ei ühenda oma struktuure kohe, vaid kannavad omandiõiguse üle loodavale valdusfirmale.

1996. aastal oli Neste netokäive 115 miljardit krooni ja IVO netokäive 32 miljardit krooni. Neste bilansimaht 1996. a lõpus ulatus 84 miljardi kroonini ning IVO bilansimaht 75 miljardi kroonini. Koos moodustaksid firmad Soome suuruselt teise ettevõtte Nokia järel.

Ettevõtete täpsem liitumisplaan peaks selguma 1998. a kevadel.

Liitumisplaanidele peab oma heakskiidu andma ka Euroopa Liidu konkurentsiamet. Ekspertide sõnul võib ELi heakskiidu saamiseks osutuda vajalikuks Nestel loobuda oma maagaasiüksusest Gasumist. REUTER-ÄP-ETA

Hetkel kuum