Ootame ERA-gümnaasiumi

09. veebruar 1998, 00:00

Toimetuse arvates soodustab ERA Panga soov osta Ülenurme vallalt kohalik gümnaasium ja teha sinna panganduse, kindlustuse ja spordi kallakuga erakool gümnaasiumi arengut ning edendab kohalikku elu.

Paraneb nii Ülenurme gümnaasiumi kui valla majandusseis. Personali-, kommunaal- jms kuludest üle jääv paarsada tuhat krooni aastas on silmanähtavalt vähe, et tagada kooli ja selle juurde kuuluvate spordirajatiste arengus hüpet.

Paraneb ka hariduse andmise kvaliteet, sest erakooli ei kammitse riigi palgaastmed ja õpetajatele on võimalik ka tasemel palka maksta.

Omavalitsus saab lahti kulukast kohustusest ning säästab üle 2 miljoni krooni aastas. Sellele lisandub veel ühekordne müügisumma. Kogu kompleksi väärtuseks on hinnatud umbes 50 miljonit krooni.

Eragümnaasiumi vastaseid heidutab peamiselt teadmatus õppemaksu osas. Kuigi on selge, et see ei saa olla suurem, kui kohapeal maksta jõutakse.

Neile, kellele õppemaksu tasumine siiski probleeme valmistab, saab vald kas või gümnaasiumi müügist saadud rahaga tagatisfondi luua. Pealegi muutub tasuliseks vaid gümnaasiumiosa, põhikool jääks endiselt õppemaksuta.

Hirm ERA Panga tuleviku suhtes jääb muidugi alati õhku. Selle, et pank võimalike majandusraskuste tõttu hariduse andmist Ülenurmel ei lõpetaks, saab kirja panna müügitingimustesse.

Toimivale koolile võib aga leida uue omaniku või läheb see siis äärmisel juhul tagasi vahepeal jõukamaks saanud omavalitsusele.

Miinus on seegi, et erakooli kõrvale ei jää Ülenurmele võimalust saada tasuta riiklikku keskharidust. Ent erahariduse mittesoovijate jaoks valla kulul Tartu vahet buss sõitma panna tuleb igal juhul odavam kui kooli ise edasi pidada.

Küllap leiavad vald ja eraomanik kooli katuse all tegutsevate spordi- ja huviringide, muusikakooli jms tuleviku osas samuti kompromissi. Pigem rakendatakse gümnaasiumiruume edaspidi valla elanike huvides isegi senisest enam, sest pärast kooli tühjaks jääv koolimaja ei too midagi sisse.

Populaarsete majanduserialade omandamise võimalus kohapeal ei sunni kohalikke noori enam kodunt lahkuma. Pigem tullakse mujalt Ülenurmele tarkust omandama ning senisele kahele klassikomplektile lisandub gümnaasiumiosas peagi kolmas.

Toimetus toetab ERA Panga soovi asutada Ülenurmele eragümnaasium ja loodab, et sellega käivitub Eestis koolide erastamisprotsess.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing