18. märts 1998 kell 22:00

Büroomood taotleb mugavat keskkonda

Kontorimaastiku kujunduslik lahendus sõltub üldjuhul eelkõige ettevõtte või üksuse sisemisest ülesehitusest ja firma vajadustest. Läbi aegade on büroomood sõltunud kogu majandussüsteemi ja töökorralduse muutumisest, samuti tehnoloogia arengust nii ehituses kui kontoritehnika vallas.

Telekommunikatsioonide arengu ja ettevõtete laialivalgumisega kõikjale maailmas muutub büroo üha enam elutoalaadseks rahvusvaheliseks kokkusaamiskohaks, sisustatuna pehme mööbli ja taimedega ning sisaldades heade kommunikatsioonivõimalustega varustatud töökohti.

Enamik tööoperatsioone tehakse ära väljaspool kontoriruume. Kontoriga ollakse vajadusel ühenduses sidevõrkude kaudu. Sideühendus on võimalik saada pea kõikjal: kodus, autos, lennukis, rongis, objektil, kliendi juures.

Esimesi katsetusi sellelaadsete büroolahenduste vallas tehti juba eelneva kümnendi lõpupoolel. Moodsus ei saa olla peamiseks argumendiks interjööri uuendamisel. Selleks argumendiks on vajaduste muutumine või firma laienemine.

Arvestades maailmas levivat ökoloogilis-rohelise mõtteviisi, poleks mingit vajadust büroosisustust välja vahetada enne, kui see on täiesti amortiseerunud.

Lisaks on büroosisustuse hankimine siiski väga oluline väljaminek, kõige mõttekam on uue mööbliga sisustada lisanduvad üksused.

Üldjuhul ei soovitaks ilma põhjalikult kaalumata lisada olemasolevale tervikule uusi moodsamaid elemente eesmärgiga bürood kaasajastada.

Et iga büroo on teistest erinev, oleks alati mõttekas enne büroosisustuse soetamist või uuendamist konsulteerida erialaspetsialistiga.

Kuigi tänapäeva moetrendid on selgelt piiritlemata, saab välja tuua mõned suunad, mida bürookujunduses viimastel aegadel arvestatud on.

Büroomööbli puhul rõhutakse ergonoomiale ja töötaja mugavusele.

Domineerivad pehmed vormid.

Lauapinnad on mitmesuguse kujuga: ümarad, ovaalsed, kolmnurksed. Arvutitöökohad on liigendatud mitmeks eraldi liigutatavaks-kallutatavaks tasapinnaks.

Töötoolid muudavad istenurka vastavalt inimese asendile laua taga töötades .

Samas on aga uuesti laiemat kõlapinda võitmas minimalism (new simplity) ehk lihtsad selged vormid, murdmata põhivärvid.

Ruumi värvilahenduste puhul arvestatakse ettevõtte korporatiivset identiteeti, st ärigraafikast tulenevaid värvilahendusi.

Möödanikuks on saanud ehk must-valge-kreemika koloriidi aeg, rohkem kasutatakse kirkaid, sageli ka tugevaid toone.

Puhta ruumi toolid väldivad tolmu ja elektrilaenguid Anu Hiiop

ELKE Palivere Puutööstuse projektijuht Kõikjal ruumides, kus on tegemist ülitundlike elektrooniliste komponentide tootmise ja kontrolliga, farmaatsia- ning meditsiiniuuringute ja tootmisega, esitatakse suured nõudmised ruumide puhtuse ja steriilsuse osas.

Nendes ruumides oleks soovitav kasutada nn puhta ruumi toole.

Puhta ruumi toolid on hea elektrijuhtivusega, pakkudes kaitset elektrostaatilise laengu vastu.

Tekkinud laengud, mis võivad hävitada ülitundlikke komponente, juhitakse rataste kaudu põrandasse.

Siledad istme ja seljatoe pinnad on kaetud elektrit juhtiva pulbervärviga selleks, et õhu liikumisest lendu tõusnud osakesed ei sadestuks toolile.

Polster on kindlalt suletud, et vältida «tuuleefekti», mis võib tekkida istumisest. Elektrit juhtiv kunstnahast polster ei ole libe ja sobib ka puhta ruumi libeda rõivastuse korral. Tavaliselt nõutakse selliseid rõivaid inimestelt, kes taolistes ruumides töötavad ja viibivad. Eraldi puhta ruumi toolide klass on disainitud nii puhtasse keskkonda, kus inimesed skafandreid kannavad.

Ergonoomiliselt vormitud polster ja erinevad reguleerimisvõimalused tagavad tervisliku ja stressivaba tööprotsessis osalemise.

Automaatne sünkromehhanism kohandab istme ja seljatoe kalde vastavalt istumise asendile. Seljatoe kontakt seljaga on täielik ning muudab kallet vastavalt sellele, kas nõjatuda ette, taha või istuda sirgelt.

Lisavarustusena on võimalik tellida mitmesuguseid jala-, käe- ja küünarnukitugesid, pehme või kõva põranda rattaid piduritega või ilma, pöörlemismehhanismi sulgurit, toolide lisaraskust, rataste asemele libisemist takistavaid aluskettaid.

Hetkel kuum