22. märts 1998 kell 22:00

Tõrva ärimehed umbusaldavad oma linnapead

Tõrva juhtivad ärimehed peavad laenuvõtmist põhjendamatuks ning süüdistavad linnapead avalike konkursside korraldamata jätmises.

Ettevõtjad on vastu linnapea kavale võtta pikaajalist pangalaenu või emiteerida võlakirju 5 mln krooni ulatuses. See moodustab kolmandiku Tõrva 17 miljoni krooni suurusest eelarvest ja on mõeldud linna keskväljaku korrastamiseks. Tõrva keskväljakul etendub suvel muusikal «Porgy ja Bess».

Tõrva linnavolikogu eelarve- ja majanduskomisjoni esimehe Olev Tomsoni sõnul nullis komisjon hiljuti selle taotluse, sest linnapeal polnud raha kasutamiseks konkreetset kava.

«Tõenäoliselt pole kohalike ettevõtete eiramine mitte niivõrd eesmärk kuivõrd tagajärg,» järeldas Tõrva kaubandusettevõtte OÜ PeaLine juhatuse liige Jaanis Ilves. «Umblia ei saa kohalikele ettevõtetele tööd anda, sest siis tuleks tema must bisness välja. Tõrva on ju väike linn.»

Tõrva tüliõunaks on kujunenud keskväljaku ääres asuv renoveeritav kõrtsihoone, mille taastamiseks korraldas linn piiratud tingimustega konkursi. Tingimuste kohaselt peab peatöövõtja oma kulu ja kirjadega ehitama ning majandama restorani.

«See punkt tõrjus kohalikud ehitusfirmad eemale,» rääkis Valgamaa suurima ehitusfirma ASi Brick juhatuse esimees ja omanik Harri Käärik. Renoveerimiskonkursi võitis Tartu ehitusfirma AS Regel, kelle tütarfirma OÜ Esta haldab Otepääl restorani ja hotelli Väike Bernhard. Umblia sõnul pole linn ehituslepingut veel sõlminud, sest hoone renoveerimiseks pole raha.

Tõrva ehitusfirmade juhid meenutasid, et mullu jäid nad vesise suuga vaatama, kuidas Tallinna firma OÜ Kivisilla tegi ligi miljoni krooni eest ehitus- ja haljastustöid Vanamõisa järve ääres. «Vajasime ruttu enne suve spetsfirmat,» tõrjus Umblia süüdistust. «Tõrvas sellist firmat pole.»

Umblia on varem öelnud, et ta on Tõrva kesklinnas asuvasse kauplusse ja tagastatud hoone renoveerimisse investeerinud üle nelja miljoni krooni. Konkurentide meelest on tegu ilmse ülefinantseerimisega.

Umblia nentis, et nende perefirma AS E.P.U., mis haldab kauplust, on raskustes. «Firma on likvideerimisel,» lisas Umblia.

Rahvasuus Tõrva Stockmanniks kutsutav kauplus on antud rendile Valga ärimehe Raivo Paala firmale OÜ Henpe Kaubandus.

«Pelgame Umblia juhtimisstiili. On oht, et ta viib linna samasse olukorda, nagu ta on viinud oma erafirma,» kommenteeris Umblia käitumist Jaanis Ilves.

Ehitusettevõtja Harri Kääriku väitel elab Tõrva linn Umblia juhtimisel üle jõu, sest võtab põhjendamata laene.

Näiteks tõi ta hiljuti võetud 800 000 krooni suuruse käibelaenu.

Lähiajal sõlmib bussijaama rentniku ASi Kavar juhatuse esimees ja omanik Leonid Kägu linnapeaga lepingu, mille kohaselt maksab linn talle kompensatsiooni ligi 600 000 krooni.

«Kohustun 1. juuniks lammutama bussijaama,» rääkis Kägu. Tema sõnul on ta bussijaama ja tegutsevasse baari investeerinud umbes pool miljonit krooni.

Kägu kolib oma kohviku keskväljaku ääres asuvasse eramajja.

Hetkel kuum