7. aprill 1998 kell 22:00

Tudengid saavad börsiga kätt harjutada

Kuni kolmeliikmelised võistkonnad saavad kahe kuu jooksul investeerida Tallinna, Riia ja Vilniuse börsi põhi- ja lisanimekirjas noteeritud ettevõtete aktsiatesse kujuteldavad 50 000 USA dollarit. Investeerimismängu lülitumine ei too endaga kaasa mingeid kulutusi. Investeerimismäng kestab 20. juunini.

Peaauhinna võidab võistkond, kes on suutnud oma portfelli väärtust kahe kuu jooksul kõige enam kasvatada.

Börsimängu korraldava Rootsi kõrgema majanduskooli Riia haru investeerimisfondi liige Peeter Pärna ütleb, et mäng peaks pakkuma võimaluse katsetada investeerimisoskusi nendel, kes huvituvad finantsmaailmast, kuid kellel endal pole julgust või raha aktsiatesse paigutamiseks.

Kogenum investor saab samuti huvitava elamuse, sest tal avaneb võimalus investeerida kõigi kolme Balti riigi börsidel noteeritud väärtpaberitesse, lisab Pärna.

Concordia ülikooli majandustudeng Ragnar Toompere leiab, et investeerimismängud on huvipakkuvad ja harjutamiseks kasulikud. Ta ütleb, et eriti tähtis on see, et sa mängus päris raha ei kaota.

Erinevalt tavapärastest fikseeritud portfellil põhinevatest investeerimismängudest saab Riia tudengite väljapakutud mängus sooritada tehinguid igal börsipäeval. Tallinna börsil noteeritud aktsiatega toimub kauplemine igaõhtuste sulgemishindade alusel, Riia ja Vilniuse börsi aktsiatega käib kauplemine iga päeva kaalutud keskmiste hindadega.

Investeerimishuviliste harimiseks on tavapäraste tehingute kõrval võimalik sooritada ka keerukamaid võlgu ostmise ja sellele tugiostude tegemise tehinguid.

Valuutakursid on investeerimismängu kestel fikseeritud ja valuutaoperatsioonid teeb arvutiprogramm automaatselt. Iga kauplemispäeva lõpul saab mängija vaadata oma väärtpaberiportfelli tootlikkust ja tal on ülevaade kõigist varem tehtud tehingutest, mõne tehingu saab vajadusel ka tühistada.

Mänguaeg on liiga lühike

Maaklerifirma HF Kapital juhataja Margus Uudam kiidab heaks investeerimismängud, kuid leiab, et kahekuuline portfelli moodustamise aeg on liiga lühike, et mängu tulemused peegeldaksid mingeid suundumusi börsil.

«Investeerimisportfelli väärtuse kujunemine on rohkem loterii kui tõsine investeerimisstrateegia ilming,» laidab Uudam liiga lühikest investeerimisperioodi.

Peeter Pärna sõnul on huvi investeerimismängu vastu suur, kuid seni on seda väljendanud peamiselt Läti ja Leedu noored. Eesti mängijad on seni enamasti pärit Tartust.

Esimese tudengite investeerimismängu organiseeris Riia kõrgkool eelmise aasta oktoobris, siis said osaleda vaid Stockholmi kõrgema kommertskooli üliõpilased. Õpilased lõid oma investeerimisfondi eesmärgiga saada põhjalikumaid teadmisi finantsmaailmast.

Fond investeerib Hansabank-Latvija raha Balti börsiettevõtetesse.

Hetkel kuum