27. aprill 1998 kell 22:00

USA majanduskasv loodetust tugevam

Aprilli viimase nädala esimene päev tõi Jaapani ametlikelt esindajatelt vastuolulisi avaldusi. Keskpanga nõukogu liige Kazuo Ueda teatas üldsusele, et jeeni kursi edasine langus 5--10 protsendi võrra mingeid majanduslikke riske saareriigile kaasa ei too. Ta vihjas veel, et keskpank võib niigi rekordmadalat diskontomäära (0,25%) alandada veelgi. Uedale vastukaaluks väitis aserahandusminister Eisuke Sakakibara, et dollari kurss on muutmas suunda ning välistatud ei ole koostöö keskpankade üheaegseks interventsiooniks. Sakakibara sõnul passitakse õiget aega selleks, et efekt oleks jeeni jaoks maksimaalne. Need väited aga turgu ei veennud ning hommikul langes jeeni kurss Saksa marga suhtes viimase nelja ja poole kuu madalaimale kursile. Hiljem jeen enam oluliselt üles ei liikunud. Dollari suhtes langes jeen pea 133 jeenini.

Analüütikute sõnul püüab rahandusministeerium jeeni lihtsalt üles rääkida ja mingit salajast kurssi, millel sekkutakse, pole olemas.

Turud jälgivad sel nädalal Ühendriikide ja Jaapani väliskaubanduse numbreid ehk täpsemini, kui kiiresti kahe riigi vaheline kaubavahetuse tasakaalustamatus kasvab. Aprilli esimese kümne päevaga kasvas Jaapani väliskaubandusülejääk möödunud aasta sama ajaga võrrelduna 113,8% võrra. Import kahanes seejuures 13,2 protsenti.

Majandusleht The Wall Street Journal avaldas arvamust, et USA Föderaalreservid võib lähiajal tõsta lühiajalist intressi, sest riigi majanduskasv ei aeglustunud nii palju kui esialgu, seoses Aasia majanduskriisiga, loodeti.

Hetkel kuum