12. mai 1998 kell 22:00

Tallinna Kaubamaja sulgeb Helsingi kaupluse

Tallinna Kaubamaja juhatuse esimees Peeter Tohver ütles, et Tallinna Kaubamaja Suomi OY juhatuse otsus kauplus sulgeda oli tingitud poe ebasobivast asukohast, mis jäi käidavamast kesklinna osturajoonist väljapoole. «Me lootsime selle peale, et varem avatud ja palju suurema Kaisa keskusega koos suudame panna inimesi laiemat ringi tegema,» rääkis Tohver, «ju me siis hindasime ennast üle.»

Projekti ebaõnnestumise teise põhjusena märkis Tohver sealset loodetust ebasõbralikumat suhtumist Eesti ettevõttesse.

«Oodati, et kui tuleb Eesti kaupleja, siis on ta väga odavate kaupadega, mida saab poolmuidu kätte,» lausus ta, «Võib-olla oleks aeg seda parandanud, kuid meil ei ole seda nii palju.»

Kaubamaja ei jõua erinevalt planeeritust kolmandal aastal kasumisse, mistõttu on otstarbekam rõivakauplus sulgeda, ütles Tohver.

Helsingis tegutsetud aja jooksul saavutas kauplus 30 protsenti planeeritud käibest ning esimese tegevusaasta kahjum oli 6,8 miljonit krooni. Tallinna Kaubamaja on Helsingi tütarfirmasse investeerinud ligi 7 miljonit krooni, lisaks on ta taganud kümneaastase laenu summas 25,9 miljonit krooni.

Pärast kaupluse sulgemist peab kümneaastase laenu tagasi maksma Tallinna Kaubamaja. Tohver väitis, et võetud laen pole nende jaoks kaduma läinud, sest seda saab kasutada ka mujal.

Tohveri sõnul jätkab Tallinna Kaubamaja Suomi OY kui juriidiline isik tegevust ja uute äripindade otsimist ning võimaluse korral avatakse uus kauplus soodsamas asukohas.

Hansapanga maakler Charlie Viikberg ütles, et kahjumiga äri sulgemine on positiivne, kuid kiiret rahalist võitu sellest ei teki. Viikberg märkis, et sellise projekti käivitamisega laskis firma juhtkond olulise vea läbi. «Kaubamaja sai siinkohal 2,6 miljoni margaga väga valusa õppetunni,» ütles ta.

Analüütikud on pidanud ebarentaablit Soome projekti põhjuseks, miks kaubamaja aktsia hind ei tõuse. Kuigi Kaubamaja avaldas Helsingi projekti sulgemise otsuse eile pärast börsipäeva, kerkis ettevõtte aktsia börsil kahe tunniga 4 protsendi võrra ja saavutas tavatult kõrge, 7 miljoni kroonise käibe. Selle põhjuseks oli kaubamaja juhtide väitel ostusurve, mis tekkis, kui maakler hakkas kokku ostma aktsiaid kaubamaja oma töötajate optsiooniks.

Hetkel kuum