17. mai 1998 kell 22:00

Tallinna vanalinna kaupluste rendihinnad aasta pärast?

Hinnad võivad tõusta Viru, Suur-Karja ja Väike-Karja tänaval. Näiteks Viru tänaval on praegu keskmine renditase 450 kr/m², aasta pärast võiks esimesel korrusel vaateaknaga kaubanduspinna rentimine seal maksta 500--550 kr/m². Kuna vähematraktiivsetel tänavatel on võimalik hinna langus, siis keskmiselt peaksid kaupluste rendihinnad jääma samaks. Lisaks esimesele korrusele huvitab rentnikke mõningal määral teine korrus, kolmanda vastu huvi puudub.

Aasta jooksul ei tohiks keskmised rendihinnad langeda, küll aga võib rent rohkem diferentseeruda nn äritänavate ning muu vanalinna vahel. Arvestades üldist hinnatõusu, kerkivad kindlasti Viru tänava ja Raekoja platsi piirkonna hinnad, samal ajal võivad kõrvalisemate tänavate rendihinnad hoopis langeda. Vaatamata tõsiasjale, et suured ärikeskused liiguvad mööda magistraale üha enam äärelinna poole, säilitab vanalinn oma stiilsete äridega olulise rolli.

Arvan, et hindadel väga suurt tõusuruumi ei ole. Praegu on hinnad saavutanud lae tasemel 400--500 kr/m². Kasvuruum on seotud sellega, et poepinnad lähevad väiksemaks. Näiteks ühe poe asemel tehakse kaks poodi ja mõlemad pooled maksavad pisut rohkem renti ruutmeetri eest. Nende kaupluste käive ei kujune kuigi suureks, jäädakse rohkem väikenokitsejate tasemele. Tõsisem äri (pangad, bürood, suuremad kontorid) liigub äritsentrumitesse väljaspool vanalinna. Sellises äritsentrumis võivad rendihinnad olla oluliselt kõrgemad kui vanalinnas.

Hetkel kuum