16. juuni 1998 kell 22:00

Alternatiivelektri tootmine on tulus äri

Eestis on umbes tosin väikest elektrijaama, mille toodetud energiahulk moodustab majandusministeeriumi nõuniku Arvi Hamburgi sõnul alla ühe protsendi Eestis toodetud elektrienergiast. «Nende elektrijaamade toodetud elektrienergia eest mõistlikku hinda makstes peaks pisikesi elektrijaamu juurde tekkima,» märkis Hamburg.

«Eks me korrutame hinnad 0,9ga ja hakkame seadust täitma, kui see jõustunud on,» kommenteeris Energiamüügi müügiarenduse osakonna juhataja Jüri Johhanson. Tema sõnul toob see Eesti Energiale täiendavaid kulutusi ja suurendab elektrienergia omahinda.

Kodutarbija elektrienergia põhitariifid koos käibemaksuga on päeval 65 senti ja öösel 39 senti kWh.

Põlvamaa energeetik Voldemar Henno on käivitanud viis hüdroelektrijaama, mis toodavad aastas üle miljoni kilovatt-tunni elektrienergiat.

Hiiumaal Tahkunas kasutatakse elektrivoolu saamiseks tuulegeneraatorit. Oma tootmise tarbeks on elektrijaamad Ida-Virumaa suurtel tööstusettevõtetel AS Silmet ja AS Kiviter.

Luunjas valmis aasta alguses gaasiküttel soojus- ja elektrijaam ASil Grüne Fee, mis tegeleb kurkide ja rooside kasvatamisega. Ka ASid Tootsi Turvas ja Sangla Turvas toodavad ise enda tarbeks elektrienergiat.

«Meie tarbime keskmiselt 1,5 mln kWh elektrit kuus ja suudame ise toota kaks kolmandikku vajaminevast energiast,» ütles ASi Tootsi Turvas peaenergeetik Endel Tiits. Oma elekter on ostetavast viiendiku võrra odavam ja pole ka võrgukadusid, seletas Tiits.

Tootsi Turvas hoiab oma elektrijaama abil kokku üle 100 000 krooni kuus.

ASi Sangla Turvas juhatuse esimees Rein Lettens ütles, et nende ettevõtte elektrijaam tasub ennast ära viie aastaga ja võimaldab kokku hoida ligi 1,5 miljonit krooni aastas. «Oleme andnud kahel kuul elektri ülejääke üldisesse võrku selle eest midagi vastu saamata ja oleme väga rõõmsad, kui edaspidi õnnestub elektrit edasi müüa,» sõnas Lettens.

Hetkel kuum