2. august 1998 kell 22:00

IMF jäi rahule

IMFi tegevdirektori asetäitja Stanley Fischer ütles ajakirjanikele, et valitsuse tulud on suurenenud ja kulutamine kontrolli all. Kui nii jätkatakse, ei tohiks järgmiste laenuosade väljamaksmisega probleeme tulla.

«Kokkulepitud tingimusi täidetakse nii nagu vaja,» ütles Fischler pärast kohtumisi Vene valitsusametnike ja keskpanga töötajatega. «Esialgsed andmed näitavad, et juuli tulemused on paremad kui juuni omad,» jätkas ta. Otsustavaks saavad aga augusti majandusnäitajad.

Anatoli T?ubais, kes oli Venemaa pealäbirääkija IMFiga peetud laenukõnelustel, rääkis valitsuse edust finantskriisi leevendamisel, mis tekitas võlakriisi ja rubla devalveerimise kartusi.

«Olukord on endiselt keeruline, kuid vahetu oht on möödas,» ütles ta. «Rubla devalveerimine pole aktuaalne.»

Läinud nädalal tunnistas rahandusminister Mihhail Zadornov, et ainuüksi juulis kulutas rahandusministeerium sisevõla tasumiseks 20 miljardit rubla (3,2 miljardit dollarit).

Ka Zadornovi kinnitusel peaks kriis lähinädalatel lahenema, sest tagasiostmistähtajaga võlakirjade maht väheneb ja enne oktoobrit välisturgudelt uusi laene ei kavatseta võtta.

«Puhas vale,» kommenteeris Vene keskpanga juht Sergei Dubinin valitsuse endise majandusnõuniku Andrei Illarionovi sõnu, et valitsus on tehniliselt pankrotis ning rubla devalveerimine on vältimatu.

Reede hilisõhtul jõustas president Boriss Jeltsin oma allkirjaga rea kriisipaketi raames vastu võetud seadusi, millega lihtsustus maksusüsteem, jõustusid kasiino- ja hasartmängumaksud, ettevõtte tulumaks alanes 35 protsendilt 30 protsendile ning kaotati mitmed subsiidiumid.

Stanley Fischleri sõnul arutab IMFi juhatus Venemaale selleks aastaks eraldatud 11,2 miljardi dollari suuruse laenu järgmise osa väljamaksmist septembris.

Laenu esimene osa, 4,8 miljardit dollarit, maksti välja läinud nädalal. Kolmas osa ehk 2,1 miljardit laekub novembris. REUTERS-BNS-ÄP

Hetkel kuum