6. august 1998 kell 22:00

Sukelduja ABC

Algajale sukeldumishuvilisele korraldatakse kursus, kus õpitakse veega suhtlemist ja veealust käitumist. Kursus annab natuke ka julgust juurde. Sukeldumiskursustel tuleb osaleda kahel olulisel põhjusel: seal saab vajalikud oskused ja teadmise, kuidas ohutult sukelduda.

- Enne kursuste algust tuleb koos arstiga täita kindel sukeldumiskursuste jaoks koostatud arstitõendi vorm. Meditsiinilise küsitluslehe eesmärk on selgitada välja inimese tervislik seisund enne sukeldumist. Tervisliku seisundi tõttu riskigruppi kuuluvate inimeste puhul otsustab sukeldumisvõimaluse arst.

- Sukelduma õppimise juures on esimene oluline asi õige hingamine. Inimesel on refleks, et kui nägu saab märjaks, läheb ka hingamine lukku. Esimestes tundides õpitakse vee all hingamist, maski ja lestadega ujumist, õpitakse reguleerima oma veealust ujuvust. Basseinitundides on oluline ka paaristegevuse õppimine, sest ohutuse tagamiseks sukeldutakse alati paarikaupa. Basseinis õpitud käitumismalle kasutatakse ka avaveetreeningul.

- Paarikaupa sukeldumise põhiline eesmärk on ohutusreeglitest kinnipidamine. Kui inimene tegutseb vee all oma oskuste ja võimaluste piirides, on sukeldumine ohutu. Valesti tegutsemisel ähvardab uppumisoht. Vee all tuleb tegutseda rahulikult ja läbimõeldult. Kiirustamise ja rahmeldamise asemel on parem mõni asi tegemata jätta. Rahulik hingamine kergendab vee all hakkama saamist.

- Välismaiste kuurortide ja hotellide juures korraldatakse samuti sukeldumist tutvustavaid kursusi. Seal tasub aga alati järele uurida, millised oskused kursuse lõpuks saavutatakse. Enamasti võib sealt saada küll diplomi veealuses maailmas käimise kohta, aga seesugust puhkusediplomit ei aktsepteerita kui sukeldumise litsentsi. Tõeliseks sukeldujaks võib end lugeda ainult kursuste lõpetamise järel -- PADI-sertifikaat on tõend inimese sukeldumisalaste oskuste ja teadmiste kohta.

Hetkel kuum