2. september 1998 kell 22:00

Venemaa kaalub imporditollide alandamist

Eesti Moskva saatkonna majandusnõuniku Urve Nõu sõnul võib T?ernomõrdini avaldus olla viis parlamendi poolehoidu koguda. Kui palju tollimäärasid alandataks, pole T?ernomõrdin öelnud, rääkis Nõu.

Venemaa tolliameti esimees Valeri Draganov ütles eile Interfaxile, et tollimaksude alandamine suurendaks tolli maksutulusid, mis pärast tollimäärade tõusu augustis hakkasid vähenema.

Venemaal peagi ket?upitehase avava ASi Ösel Foods kommertsdirektor Heikki Tuul ütles, et T?ernomõrdini idee pole loogiline. «Ei usu, et seda mõtet Venemaal keegi toetaks,» lausus Tuul.

Venemaa tõstis tollimakse kõikidele importkaupadele alates 15. augustist 3 protsenti.

Venemaa rahakriisi tõttu on suuremad Eesti toiduainetööstused vähendanud tootmismahtu ja saatnud töötajaid sundpuhkusele.

«Me pole arvutanud saamata jäänud tulusid,» ütles eile üle 200 töötaja kahekuulisele sundpuhkusele saatnud ASi Ühinenud Meiereid nõukogu esimees Enn Sokk. Tema sõnul pole Venemaal kinniolev 40 miljonit krooni siiski kadunud raha.

Kuue kuu majandustulemuste põhjal oli Ühinenud Meiereid nullis, kuigi veel märtsis oli ettevõtte kasum 5 miljonit krooni.

ETFC Grupi müügikoordinaator Meelis Randmaa rääkis, et Venemaale viiakse kaupa minimaalselt. «Kliendid ei julge kaupa võtta, nad ei tea selle hinda poes,» lausus ta.

Ka Hiiu Kalur jätkab kauba vedu Venemaale, kuigi klientidega arveldamine on väga keeruline. «Ei ole kindel, et kui partner raha dollarites panka viib, siis pank pankrotti ei lähe,» rääkis Randmaa.

Eesti suurima juustutootja Võru Juust nõukogu esimees Ando Hagel ütles, et nädal-poolteist on müük Venemaale seisnud ja ettevõtte nädalakäive seetõttu vähenenud kaks korda -- 2 miljonile kroonile. Raha Võru Juustul Venemaal kinni pole, sest ettevõte nõuab ettemaksu.

Eesti suurimal kalatöötlejal ASil Viru Rand on Venemaal kinni 70 miljonit krooni, ladudes valmistoodangut 40 miljoni ja töötlemist ootavat külmutatud kala samuti 40 miljoni krooni väärtuses.

ASi Viru Rand infojuhi Lilian Niitsoo sõnul ootab Viru Ranna toodang Venemaa hulgiladudes kauplustesse vedamist.

Hetkel kuum