10. september 1998 kell 22:00

Seksiskandaal kukutas dollari

Jaapani keskpanga otsus üleöölaenude intressi alandamiseks 0,25 protsendi võrra ei avaldanud dollarile positiivset mõju kauaks. Uue pöörde võtnud president Clintoni seksiskandaali tõttu liikus dollari kurss Saksa marga suhtes viimase 16 kuu madalaima kursini. Eile pärastlõunal langes USD alla 1,700 marga taseme ning USA turgude avanedes kukkus 1,6865 DEMini (13,492 kroonini). Clintoni-Lewinski skandaal, mis kestab juba jaanuarist saadik, pole varem finantsturgudele taolist mõju veel avaldanud. Nüüd, kui presidendi tagandamine muutub järjest päevakajalisemaks, reageeris Wall Street aktsiahindade keskmiselt kaheprotsendilise kukkumisega. Viimaste nädalate närvilise meeleolu tingimustes finantsturgudel liigub dollari kurss sünkroonis Dow Jonesi tööstuskeskmisega -- kui kukub Dow, tuleb talle järele ka dollar, ja vastupidi.

Teiseks oluliseks teguriks, mis mõjutab dollari kurssi, on lühiajaliste laenude intressimäära võimalik alandamine USA Föderaalreservi poolt. Pärast Jaapani Panga analoogilist sammu muutub see järjest tõenäolisemaks.

Analüütikud on väga skeptilised saareriigi keskpanga otsuse tulemuslikkuse suhtes. Lisaraha, mida saadakse tänu likviidsuse suurenemisele, ei kasutata mitte laenuressurssideks, vaid hoopis riigi võlakirjade, või mis veel halvem, välisriikide väärtpaberite ostmiseks, mis nõrgestab niigi nõrka jeeni veelgi. Ühesõnaga, ainult jeenide puistamine helikopterilt oleks saanud olla veel rumalam otsus.

Vene rubla tõusis eile ennelõunal 10,00/10,50 rublani dollar. Rubla ametlik kurrs on täna 12,8749 USD/RUB.

Hetkel kuum