21. detsember 1998 kell 22:00

Eelistame Isamaaliitu ja Reformierakonda

Asetades toimetuse prognoosi kohaselt järgmisse parlamenti pääsevaid erakondi parem-vasak-skaalale, paigutame paremale Reformierakonna ja Isamaaliidu; tsentrisse Koonderakonna ja Mõõdukad; vasakule aga Maarahva erakonna, Keskerakonna ning nn venelaste valimisnimekirja.

Äripäeva hinnangul on ettevõtja seisukohalt kasulik hääletada Reformierakonna ja Isamaliidu poolt.

Reformierakond on ettevõttekeskne konkreetsete lubadustega partei, kelle ideoloogia näeb ette riigi võimalikult minimaalset sekkumist majandusse. Kindlasti on nende tugevaks plussiks lubadus kaotada ettevõtte tulumaks.

Reformierakonna suurimaks nõrkuseks on oskamatus valitseda -- nad võivad oma hea valimistulemuse väga kergelt maha mängida. Samuti mõjuvad reformistid räsitud ja väsinuna. Kui eelmistel valimistel nähti nendes eeskätt jõudu, kes suudab mitmed olulised reformid käivitada, siis opositsioonis olles on nende sära tuhmunud. Siit tulebki välja üks Isamaliidu plusse. Viimasel ajal on üsna sageli kuulda arvamust, et kuigi Laari valitsus tegi vigu, siis vähemalt Isamaa võimuloleku ajal toimus kiire areng.

Koonderakonna juhitud spetsialistide valitsuse suutmatus käivitada vajalikke reforme mängib eelolevatel valimistel trumbid kätte Isamaaliidule. Sellepärast tehti õigesti, et esinumbriks valiti tagasi Mart Laar. Isamaliidu miinuseks on liigne rahvusluse rõhutamine, tõsine altminek oli varakevadel enda reklaamimine Koonderakonnale iseloomuliku sotsiaalse turumajanduse loosungiga.

Koonderakonna nimekiri, millega liituvad ka Maaliit ning Perede ja Pensionäride erakond, on meie skaalal sellepärast tsentris, et tegemist on amorfse seltskonnaga, millel puudub selge maailmavaade ja mis on nõus minema igasse valitsusse. Nimekirja nõrgestab veelgi Tiit Vähi, Andrus Ööveli ja Robert Lepiksoni puudumine. Tekkinud tühimikku üritatakse täita mitme prominentse isikuga, näiteks praegu veel parteitu teede- ja sideministri Raivo Varega.

Koonderakonnast vasakule jäävate Mõõdukate ja Rahvaerakonna ühisnimekirja on raske hinnata. Tundub, et liidu loomise aluseks pole maailmavaateline sarnasus, vaid pigem hirm jääda viieprotsendisest valimiskünnisest allapoole. Valijal puudub kindlus selle nimekirja tuleviku osas.

Mõõdukate nimekiri võib enda poole meelitada osa Maarahva erakonna toetajaid. Maarahva erakonna miinuseks on see, et suur osa valimislubadusi on täitmata ja elu maal ei ole paranenud. Arnold Rüütel koos oma meeskonnaga üritab küll Koonderakonnast eemalduda ja süüdistab tegemata jätmises oma partnerit, kuid sooviga vastutusest kõrvale hiilida võivad nad endale karuteene teha.

Keskerakonnale on omane, et mida lähemale saab Edgar Savisaar võimule, seda arvukamaks muutub tema vastaste hulk. Savisaar on küll hea strateeg, aga valitsuses olles on tal omapärane oskus ennast kiiresti auti mängida.

Maarahva erakond koos Keskerakonnaga suurendaksid pärast valimisvõitu riigi osa majanduses. Ettevõtte edukus hakkab rohkem sõltuma riigiametnike suvast ning sellest, kui heades suhetes on ettevõtja võimul olevate poliitikutega. See ongi põhjus, miks Äripäev nende erakondade seisukohti ei jaga ja arvab, et nende võimuletulek tähendaks Eesti ettevõtlusele taandarengut.

Hetkel kuum