13. jaanuar 1999 kell 22:00

Autos ühenda mobiil autoantenniga

Oma tööpõhimõttelt jagunevad mobiiltelefonide antennid ringantennideks ja suundantennideks. Autol kasutatakse ringantenne ja majadel-hoonetel suundantenne.

Ringantennide võimendustegur on 0--6 dB. Suundantenn meenutab oma välimuselt TV niinimetatud Yagi antenni, ainult tema polarisatsioon on vertikaalne, võimendustegur on vahemikus 6--12 dB.

Tavaline mobiili autoantenni komplekt koosneb antennist, antenni jalast ja antenni kaablist. Parimaks kaabliks on 50oomine LowLossi kaabel, mille sumbuvus on väiksem kui RG-58 kaablil.

Kinnitusviisi poolest liigitatakse antennijalgu järgnevalt:

- magnetantenn -- antenn kinnitub auto katusele magnetjala abil; tema eeliseks on kerge paigaldamine igale autole, kui aga antenn ununeb autokatusele, on seda kerge ära võtta;

- statsionaarne antenn -- antenn kinnitub autole läbi katuse tehtud augu; tema eeliseks on kindel paigaldus, kuid see nõuab spetsiaalseid tööriistu ja oskajat meest;

- aknavahe antenn -- antenn kinnitub auto küljeaknale nagu sadul;

- liimitav antenn -- antenn liimitakse esi- või tagaaknale; eeliseks on, et auto katusesse ei tehta auke, kuid liim on sõltuv temperatuurist ja õhuniiskusest.

Antennid võivad oma ehituselt olla nii vedruga kui ka jäigad. Võimendusteguri poolest jäik ja vedruga autoantenn teineteisest ei erine.

Kasutatava mobiiltelefoni kohaselt peab antenn olema kas 450MHz või 900/1800MHz sagedusribas. Esimesi kasutatakse NMT 450 mobiiltelefonide ning teisi GSM 900/1800 mobiiltelefonide jaoks. Tihti juhtub, et autoomanik kasutab paralleelselt nii NMT 450 kui ka GSM-telefoni. Et mitte autost teha siili, pakuvad tootjad universaalseid antenne, mis töötavad mõlemas eespool nimetatud sagedusribas.

Tõeliselt universaalseid antenne pakub Cojot. Näiteks NMT 450/GSM/ULL, NMT 450/ULL, GSM/ULL. Samuti leiame Cojoti toodete nimekirjas eriteenistusele ja taksodele mõeldud antennikomplekte -- NMT 450/GSM/ULL/148 MHz. Sellistes antennikomplektides on lisaks filter, millest lähtuvad kaablid seadmeteni.

Mõnikord tekib olukord, et teise antenni paigaldamine on raskendatud. Et nüüd ühendada kaks mobiiltelefoni ühe antenniga, tuleb kasutada filtrit, mis võimaldab ilma häireteta mõlemal mobiiltelefonil töötada.

Kuna Eestis on lähematel aastatel veel tegemist kahe mobiiltelefonisüsteemiga (NMT 450 ja GSM900/1800), siis antennivardad jagunevad samuti nende järgi.

Toodetakse ka universaalseid antenne, mida saab kasutada nii NMT 450 kui ka GSM-telefonide jaoks. Samuti saab mõnda antenni kasutada ka ultralühilainel töötava raadio vastuvõtul, siis on auto katusel ainult üks universaalne antenn.

Täpset informatsiooni, millist käed-vabad-autosarja ning millist antenni oleks kõige õigem kasutada just teie autos, bussis, kaubikus, saab kõigist volitatud mobiiltelefoni müügifirmadest. Samuti garanteerivad need firmad teile professionaalse paigalduse ning annavad paigaldusele garantii.

Nii palju, kui on erinevaid mobiiltelefone, on ka käed-vabad-sarju, antenne ja paigaldusviise. Lähtuda tuleks asjatundja soovitusest.

Autor: Heigo Ensling

Hetkel kuum