18. jaanuar 1999 kell 22:00

Saksamaa suleb tuumajaamad

Tuumaenergia keelustamise põhitaotleja oli valitsusse sotsiaaldemokraatide partnerina kuuluv roheliste partei, mis oli 1970. aastatel tekkinud tuumaenergia vastase liikumisena.

Valitsuse otsuse kohaselt keelustatakse aasta pärast tuumajõujaamade kütusejääkide töötlemine ja neid hakatakse säilitama kindlas hoidlas. Tuumajõujaamad suletakse 20--30 aasta jooksul. Tuumajõujaamu kohustatakse kümnekordistama võimalike õnnetuste tagatissummat, mis reaktori kohta peab olema ligi 42,5 miljardit Eesti krooni.

Oponendid hoiatavad, et valitsuse energiaotsus võib veelgi tõsta Saksa elektrihinda, mis juba praegu on umbes kolm korda kõrgem kui Skandinaaviamaades.

Saksamaa töötleb oma tuumakütusejääke põhiliselt Prantsusmaal. Kuna Saksa valitsuse otsus rikub Prantsusmaaga sõlmitud lepingut, on too asunud nõudma kahjutasu, mille suurus küünib 11,2 miljardi Eesti kroonini.

26. jaanuaril asub valitsus jälle läbirääkimislaua taha, et energiafirmade RWE, Veba, Viag esindajatega arutada tuumaenergiast loobumise tagajärgi ja korvamist. Põhiliseks tuumaenergia asendajaks kujuneb Saksamaal maagaas, mille tarbimine peaks 20 aastaga kahekordistuma. Energiafirmad asuvad tuumaenergiast loobumise vastu nõudma energiaturu liberaliseerimise edasilükkamist.

Autor: DI

Hetkel kuum