9 veebruar 1999

Piimafirmad kasvavad

Sellekohase kampaania on käivitanud Rootsi firma Arla tegevdirektor Åke Modig, kes eilsel firma aastakoosolekul rõhutas Põhjamaade piima-tööstusfirmade ühinemise vajadust. Tema arvates peaksid ühinema Rootsi Arla, Soome Valio ja Taani MD Foods, millest kujuneks Euroopa suurimaid piimafirmasid.

Näiteks Põhjamaade piimatoodete turgu hakkavad otseselt mõjutama uued kiirteed läbi Taani. Sest kui tooteid saab lausa paari tunniga saata kuhu tahes Euroopa Liidu turul, siis tekitab see konkurentsi täiesti uutes valdkondades. Kohal on juba mitu Euroopa suurkontserni (Danone) ja tulekul on odavate toodetega Uus-Meremaa ja Austraalia firmad.

USAs on piimatööstusfirmade kasv olnud kiire. 1998. aasta jaanuaris moodustasid neli firmat Dairy Farmers of America (DFA), mis toodab USAs iga viienda piimaliitri ja mille aastatoodang on 17 miljardit kilogrammi. Maailmas on ta tõusnud Nestlé'i ja Krafti järel kolmandaks. Võrdluseks näiteks Soome toodab aastas piima 2,4 miljardit kilogrammi.

Ehkki ka Euroopas on viimasel ajal olnud mitu piimafirmade liitumist, ennustavad asjatundjad, et lähiaastatel see protsess kiireneb veelgi. Üks selle põhjusi on Ida-Euroopa riikide astumine Euroopa Liitu, kus konkurents järjest tiheneb.

Euroopas liitus Hollandi Friesland 1997. a Coberconi ja kahe teise firmaga maailma suuruselt viiendaks, mille aastatoodang on 6,1 miljardit kilogrammi piima ja käive 67,6 miljardit Eesti krooni.

Teisel Hollandi hiidfirmal Campina Melkunie on Hollandis 8500 ning Saksamaal ja Belgias 12 000 piimatootjat. Firma on viimasel ajal ostnud meiereisid Belgias, Poolas ja Saksamaal ning ekspordib tooteid enam kui 100 riiki.

1997. a pärast ühinemist tõusis maailma suuruselt neljandaks juustutoojaks Iiri firma Avonmore Waterford, mis ekspordib 75% toodangust. Väga kiirelt kasvav firma on Itaalia Parmalat, mille käive küünib 73 miljardi kroonini. Ning maailma neljandaks on tõusnud tuntuim jogurtifirma Danone.

Autor: KL

Hetkel kuum