29 märts 1999

Laenuintresside alandamine mõjutab kinnisvaraturgu vähe

Ühispank alandas eile laenude baasintressi 18 protsendilt 15 protsendile ning eluasemelaenude intressimäära ühe protsendi võrra.

Ühispanga laenuosakonna juhataja Erlike Kumar ütles, et laenuintressimäärade alandamine toob kaasa kinnisvaraturu elavnemise. «Nõudlus on suur, ja et klientidele vastu tulla, vähendasime laenukoormust,» selgitas Kumar.

Kumar tunnistas, et omafinantseerimise 40protsendiline määr seab laenu taotlejatele endiselt märgatava takistuse.

«Kinnisvaraturg on juba aktiviseerunud, on märgata ostjatepoolset aktiivsuse tõusu,» ütles Arco Vara Tallinna büroo juhatuse esimees Ivar Siimar. «Praegu on hea aeg kinnisvara soetamiseks, kuna pangatingimused on paranenud ja intressid langenud. Siiski ei tekita see plahvatuslikku ostubuumi ega tõsta kinnisvara hindu.»

Uus Maa kinnisvarabüroo eksperdi Urmas Lauri arvates Ühispanga otsus erilist mõju kinnisvara hindadele kaasa ei too. «Tegemist on vastusega Hansapanga samasuunalistele käikudele,» hindas Laur.

Lauri sõnul on kinnisvaraturu elavnemisel endiselt takistuseks laenusaamiseks nõutav kõrge palgamäära tingimus, mille tõttu jääb ostjate arv endiselt väikeseks.

Lauri hinnangul on Tallinna linnaosade lõikes korterite hinnad kõikuvad. Enam eelistatud ja tõusvate hindadega piirkonnad on Mustamäe ja Õismäe linnaosa, Lasnamäe korterite hinnad näitavad languse tendentsi.

Kesklinna korteritest on Lauri hinnangul ostjate huviorbiidis pigem kasutatud kui uued korterid, mis näitab madalat ostujõudu. Büroode hinnad on ülepakkumise tõttu langenud aasta jooksul 10-20%.

Aivar Roosik Kinnisvaraeksperdist leiab, et turu elavnemine on tingitud pigem sesoonsetest muutustest kui intressimäärade alandamisest. Roosiku sõnul lähevad hinda rohkem korterid kui majad, kuna majanduse hetkeseisust olenevalt on inimestel vähe vaba raha.

Autor: Anu Jürisson

Hetkel kuum