Andres Reimer • 7. aprill 1999 kell 22:00

WTO kutsub Eesti liikmeks

Venemaa peab juba novembris lõpetama Eesti kaupade suhtes topelttollide rakendamise, kui Eesti tänavu WTO liikmeks võetakse, sest Vene õigusaktid näevad ette kaubanduse enamsoodustingimusi kõikidele WTO liikmeile, ütles eile ekspordiagentuuri direktor Lea Kroonmann.

«Venemaal tuleks Eesti kaupade suhtes topelttollide rakendamine lõpetada, sest on üsna ebatõenäoline, et ta muudab oma seadusi ühe WTO riigi suhtes,» lisas Kroonmann.

«Venemaa soovib WTO liikmeks saada ja Eesti saab WTO liikmena sellisel juhul takistada Venemaa vastuvõtmise protsessi,» lisas ta.

Kaubandus-tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ütles, et WTO liikmeks saamine ei suurenda iseenesest Eesti eksporti, ent võimaldab Eesti kaupu ilma takistusteta enamikku riikidesse müüa. «WTO liikmeks olek mõjub Eestile kvaliteedi tunnusena, mida enamik riike aktsepteerib,» selgitas Luman. Eksportöörid loodavad Eesti liitumisest WTOga abi uute turgude avanemiseks.

Puitu eksportiva aktsiaseltsi Hansa Granul juhatuse liige Rainer Kuutmaa ütles, et WTOga liitumine avab tema ettevõttele soodsad väljavaated uute turgude otsimiseks. Hansa Granul müüb oma toodangut praegu Skandinaavia riikidesse, kellega Eestil on vabakaubandusleping.

Elektrimootoreid tootva ASi Volta juhatuse esimees Aivar Reivik ütles, et ta loodab, et WTOga ühinemine kindlustab tema ettevõtte positsiooni Läti turul. «Seni on Läti turul vaikne,» ütles ta. Läti sai ühinemiskutse WTOsse juba mullu sügisel.

WTO peanõukogu kinnitab mais Eesti liitumiseks vajaliku protokolli, teenuste ja tariifide koondtabeli ja eile vastu võetud töögrupi raporti.

WTO põhimõte on, et kõik ühele WTO liikmesriigile teise liikmesriigi antavad privileegid laienevad kõigile teistele WTO liikmetele, teatas eile välisministeeriumi pressitalitus. WTOsse kuulumine on ELiga ühinemise eeltingimus.

Hetkel kuum