Kaja Koovit • 6. mai 1999 kell 22:00

LB Kiel loobub Optiva ostust

LB Kiel (Landesbank Schleswig- Holstein) oli poolteist aastat tagasi huvitatud Eesti Investeerimispanga ostust, kuid panga juhtkond tõrjus nad kõrvale. Saksa pank tahtis muuta Investeerimispanga jaepangaks, mistõttu LB Kieli peeti potentsiaalseks Optiva Panga ostjaks.

LB Kieli esindaja Baltimaades ja SRÜ riikides Michael Hoffmann lausus eile, et olukord on võrreldes 1997. aasta sügisega on muutunud ja praegu tahetakse piirduda vaid Tallinna esindusega ega kavatseta midagi osta. «Arvestades probleeme ja sündmusi, mis Investeerimispangaga eelmisel aastal juhtusid, on meil hea meel, et kihlusest asja ei saanud,» lausus ta.

Samuti LB Kieli esindajana Baltimaades ja SRÜs töötav Raivo Sulg lausus, et pangale pakuvad huvi esikahekümnesse kuuluvad ettevõtted, kes oleksid võimelised laenama ka ise otse välisturgudelt.

Esindusel ei ole jäiku kriteeriume nende poole pöörduvate ettevõtete selekteerimiseks. Kindlasti peab firmal olema rahvusvahelise audiitorfirma audit, sest kolme töötajaga esinduses on piiratud võimalused ettevõtte riske analüüsida.

LB Kieli laenuportfelli maht Eestis on ligi miljard krooni. Suur- ehk korporatiivkliente on esindusel praegu alla kümne.

Eesti Energia finantsdirektor Sandor Liive lausus, et on tervitatav, kui LB Kiel ja ka teised lääne pangad tunnevad huvi siinsete ettevõtete finantseerimise vastu, sest meie pangad ei suudagi alati üksinda liigse riski tõttu suuri projekte rahastada.

Ühispanga strateegia ja organisatsiooni valdkonna juht Jürgen Lamp lausus, et LB Kielil on tõenäoliselt võimalik korporatiivklientide arvel turuosa suurendada. Me oleme sellega arvestanud, et pikemas perspektiivis hakkavad suurklientide peale hammast ihuma lääne pangad, kellel on võimalik pakkuda odavamat laenuraha, ütles ta.

Võimaliku turuosa kaotus Ühispanga asepresidenti ei häiri, sest panga tegutsemise eesmärk ei ole mitte turuosa, vaid kasumlikkus. Maailmapraktika näitab, et korporatiivkliendid ei ole kasumlikud, sest oma suurusega saavad nad hinna üle kaubelda. Laename hea meelega vabaneva raha pigem eraisikutele ja väiksematele ettevõtetele, kellega LB Kiel kunagi tegelema ei hakka, lausus Lamp.

Hetkel kuum