ÄP fototoimetus • 6. juuli 1999 kell 22:00

Rootslased saavad kuni poole Normast

Norma Grupi nõukogu esimees Jüri Käo ütles eile, et tehingu eeltingimuseks on Rootsi firma seadnud ettevõtte seisu hindamise (due dilligence). «Müüdava osaluse hind sõltub sellest, kuidas rootslased jäävad rahule due dilligence'iga ja milline on Norma Grupi nägemus aktsiate hinnast,» lisas Käo.

Käo sõnul pole välistatud, et pärast Norma seisu hindamist Autolivi esindajate huvi ettevõtte vastu kaob, kuid ta ei usu seda. «Meile oli üllatuseks, et ettevõtte keskkonnaalane audit on neile tähtsam kui finantsaudit,» lausus Käo.

Käo sõnul hindab Norma seisu rootslaste valitud audiitorfirma ja tõenäoliselt ei ole see Normat auditeeriv PriceWaterhouseCoopers.

Norma Grupi juhatuse esimees Toomas Tamsar ütles eile, et Norma Grupp müüb esialgu rootslastele valdava enamuse Norma aktsiatest. Autoliv on avaldanud soovi osta kuni pool Norma aktsiatest, saades firma strateegiliseks investoriks, rääkis Tamsar.

Edukate läbirääkimiste korral võivad pooled jõuda ostu-müügilepinguni augustis, kinnitas Tamsar.

Norma turuväärtus aktsia eilse sulgemishinna alusel Tallinna börsil on 345,8 mln krooni, millest poole aktsiapaki hind on 172,9 mln krooni. Jüri Käo nimetas selle alusel aktsiate hinna määramist spekulatsiooniks.

Norma Grupi ja Rootsi juhtiva ohutustarvikuid tootva firma Autoliv esindajad alustasid läbirääkimisi alles paar kuud tagasi, kinnitas Käo. Tema sõnul oli ka aktsiahinna tõusu põhjustanud uudiste ootus märtsis ajakirjanduse poolt võimendatud. «See polnud seotud Autoliviga,» kinnitas ta eile.

Veel aasta alguses väitis Käo, et aasta jooksul ei ole ette näha, et Autoliv võiks Norma omanikuks saada.

Norma Grupi ja Autolivi esindajad kirjutasid eile alla kavatsuste protokolli, mille kohaselt võib Autoliv osta Norma Grupilt suurema osa Norma aktsiatest.

Eile kaubeldi enne uudise teatavaks tegemist Norma aktsiatega Tallinna börsil väga elavalt. Aktsia kallines 8,7% ja sulgus 26,2 krooni tasemel. Norma aktsiatega sooritatud tehingute käive ulatus 3,2 mln kroonini. Börs peatas kauplemise aktsiatega ettevõtte palvel.

Toomas Tamsari sõnul aitab uute omanike lisandumine vähendada kindlasti sõltuvust liiga vähestest ostjatest. Tamsare sõnul on Autoliv väljendanud kavatsust tuua osa sõidukite ohutusrihmade ning nende komponentide tootmisest üle Normasse.

Autolivi avalike suhete juht Mats Ödman ei soovinud eile lõunal veel kommenteerida Rootsi firma huvi Norma aktsiate vastu. «Võtame ette ühe asja korraga,» teatas ta. «Praegu teeme koostööd ja oleme teinud seda juba aastaid.»

Mullu kavatses Autoliv ehitada uue turvavöötehase Moskva lähedale, kuid Vene majanduskriisi tõttu projekt peatati. Autolivil on Venemaal Dubnas turvavööde koostetehas, mis tarnis veel kaks aastat tagasi AvtoVAZile 500 000 turvavööd aastas.

Autolivi eelmise aasta kogukäive oli 3,5 miljardit USA dollarit ja puhaskasum 188 miljonit dollarit. Norma esimese kvartali puhaskasum oli 33,6 miljonit krooni. Norma konsolideeritud netokäive oli esimeses kvartalis 125,9 miljonit krooni.

Samal teemal ilmunud artikleid Äripäevas:

Norma jääb edasi aktsiaturule

Norma pöördub lääne poole

Norma kohta on oodata uudiseid

Autor: ÄP

Hetkel kuum