ÄP fototoimetus • 12 september 1999

Poola talunikud nõuavad soodustusi

Eelmisel kuul sai Samoobrona korraldatud protestimeeleavaldusel vigastada 70 inimest, põhiliselt politseinikud. Lepper lubab uusi väljaastumisi, kui valitsus ei arvesta talunike nõudmisega ega anna neile odavamaid laene ja suuremaid toetusi, mis aitaks neil ELi astumiseks paremini valmistuda. «Me ei taha, et Poolast kujuneks Lääne-Euroopa koloonia,» deklareerib ta.

Ehkki Lepperi võitlusmeetodeid Poolas kritiseeritakse, on üldine toetus talunikele ilmne. Valitsuskoalitsiooni kuuluva tuntud ametiühingu Solidaarsus juht Marian Krzaklewski teatab: «Meil on kohustus talunikele soodustusi teha, sest nende opositsioon aitas meil kommunismi üle elada.» Ka endine peaminister ja praeguse vasakpoolse opositsiooni liider Jozef Oleksy pooldab põllumajandustoetusi.

Nii vasak- kui ka parempoolsed on üksmeelsel seisukohal, et praegu ebaefektiivne põllumajandus tuleb seada uutele alustele. Poola 2,4 miljonis talus töötab umbes 25% riigi tööjõust, kuid kokku annavad nad ainult 5% sisemajanduse kogutoodangust. Umbes 1,5 miljonit väiksema talu peret elatub pensionist või saab mujalt lisasissetulekut, paljud neist toodavad ainult iseenda tarvis.

Suvel valmis Poola põllumajandusministeeriumil reformiprogramm, mis ergutab looma suuremaid ja efektiivsema majandamisega talusid ning võimaldab talu äramüüjatel saada enneaegset pensioni ja muid soodustusi. Ministeerium on hinnanud aastail 2000--2006 läbiviidava reformi maksumuseks 78 miljardit zlotti ehk 280 miljardit Eesti krooni. ELilt hakkab Poola selleks alates tulevast aastast abi saama 15,6 miljardit krooni aastas, ülejäänud raha tuleb tal endal leida.

Poola põllumajandustoetused on praegu ELi omadest umbes poole väiksemad ja poolakad väidavad, et nad ei saa ELi talunikega võistelda, kui toetused ei suurene. Euroopa Komisjon ütleb, et Poola saab ELis kasu miinimumhindadest, mis EL sekkumisostudega põhilistele toiduainetele kehtestab, kuid et poola talunikud ei hakka saama otsetoetusi, mida EL maksab sekkumishindade kärpimise korvamiseks.

Poola rakendas sel aastal esmakordselt otsetoetusi, heastades nisukasvatajatele suure hinnalanguse. Poola asepõllumajandusminister Jerzy Plewa on teatanud Brüsselile, et Poola talunikud ei soostu ELi tingimustega ja soovivad võrdset kohtlemist, ent see ei ole leidnud Brüsselilt erilist vastukaja.

Poola valitsus on seadnud eesmärgiks pääseda ELi aastal 2003. Nagu näitas hiljutine rahvaküsitlus, on inimeste toetus ELi astumisele kahanenud 5 aastaga 80%-lt 55-le.

Autor: ÄP

Hetkel kuum