ÄP fototoimetus • 16. september 1999 kell 22:00

IMFi laen pankadele

Need IMFi dollarid ei jõudnud kunagi Venemaale, vaid need müüdi välispankade kaudu Vene pankadele, kes kasutasid seda raha Venemaa valitsuse võlakirjade (GKO) külmutamise kahjude vältimiseks.

Venemaa 18 suuremal pangal oli käes suurel hulgal GKOsid. Pärast eelmisel aastal puhkenud majanduskriisi said GKOde omanikud tagasi vaid murdosa GKOdesse paigutatud rahast, kuid mainitud valuutaoperatsiooni tõttu õnnestus pankadel märksa kergemalt pääseda. Nii arvab Juri Skuratov Moscow Newsile antud intervjuus.

Eelmise aasta suvel otsustas IMF anda Venemaale 22,6 miljardit dollarit hädaabi. Kuid IMF jõudis sellest summast üle anda ainult 4,8 miljardit dollarit, enne kui ta Venemaa majanduskrahhi tõttu peatas laenu andmise.

Skuratovi andmetel kasutas Venemaa ainult 571 miljonit dollarit rubla toetamiseks ning 3,9 miljardit läks Venemaa kommertspankadele. Vahendajana toimis selles operatsioonis USA pank Bank of New York, mille kaudu läks IMFi raha Vene pankadele.

Sama pank on sattunud uurijate huviorbiiti ka väidetavalt Vene maffia raha pesemise kahtlustusega. Et tegemist on ligi 10 miljardi dollariga, siis on Washingtonis süvenenud kahtlused, et osa raha oli pärit Moskva poliitikutelt ja ametnikelt, kes mullu augustis püüdsid sellisel moel kaitsta end rubla devalveerimise eest.

Ameerika uurijad on teinud kindlaks, et Venemaalt pärit dollarid liikusid üle maailma, sealhulgas ?veitsi, Austria ja Kariibi pankade ning ärimees Peter Berliniga seotud firmade.

Kuna kahtlases rahaliikumises on väidetavalt tegemist ka IMFi rahadega, siis on Venemaa ja IMFi suhtes vaenulikult häälestatud USA Kongress haaranud sellest kinni ja võib edaspidi peatada Ameerika ja IMFi eluliselt tähtsate laenude andmise Venemaale.

On kurioosne, kuid asja edasine uurimine võib takerduda USA rahapesualase puuduliku seadustiku taha. Sest kui Venemaalt pärit raha kasutas Bank of New Yorki üksnes vahepeatusena, et liikuda edasi maksuparadiisidesse, siis ei pruugitagi selles loos selgust saada.

Praegu on kogu uurimine suunatud Peter Berlini firmadele, mida paistab olevat juhitud New Yorgi Queensi linnaosa 40ruutmeetrisest kontorist.

Autor: ÄP

Hetkel kuum