23. september 1999 kell 22:00

Kas valitsus peaks kaaluma kütuseaktsiisi tõusu edasilükkamist?

Äripäeva ettepanek on hea. Oleme kütuseaktsiisiga juba korra kimpus olnud ja põhjuseks oli ju tõesti selle liialt kiiresti tõusev määr.

Kui meil aga kütuse enda hind nüüd eest ära kihutab, siis olukorra leevendamiseks tuleb ühe variandina tõepoolest kõne alla aktsiisi tõusu aeglustamine või isegi tõusu peatamine seniks, kuni olukord rahvusvahelisel naftaturul stabiliseerub.

Kuna kütuse hulgihind on tõusnud rohkem, kui nägi ette aktsiisitõus, suurendab valitsuse kavandatav kütuseaktsiisi tõstmine alates 1. detsembrist oluliselt ka Tallinna bussikoondise kulutusi.

Tallinna bussikoondise seisukohast tuleks aktsiisitõusu praegu võimaluse korral edasi lükata.

Planeeritud aktsiisitõusu ei peaks aga edasi lükkama sel juhul, kui riigieelarve koostamise põhimõtetes oleks ette nähtud teatud protsent ühistranspordi toetuseks.

Enamgi veel, riik oleks pidanud mitmed aktsiisid edasi lükkama. Vaadakem või alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmisi -- kasu neist riigil ju pole.

Kõik hinnad tõusevad pidevalt, varsti hakkab üle jõu käima. Meie firma tangib väga palju väljaspool Eestit, peamiselt Euroopas, aga siit ostame ka nädalas oma 20-30 tonni kütust.

Riik koosneb ikkagi ettevõtetest ja lõppkokkuvõttes inimestest, pole ju vahet, kas kütust ostab eraisik või firma, kusagilt aga mingit järeleandmist ei tule, hinnad kerkivad, samal ajal inimesed ja firmad raha juurde ei saa. Kas see just pankrottide laine kaasa toob, kuid olukord halveneb siiski tublisti. Aktsiisitõus ei mõjuta üksnes vedajaid, vaid ka tarbijaid, kõiki neidki, kes poest leiba ostavad.

Aktsiiside tõstmise põhjendus, et need on tarvis ühtlustada Euroopas kehtivatega, ei veena -- Euroopa Liidu riikide majandus on ju hoopis teistel jalgadel kui Eesti majandus. Kui hindade pool juba läheneb Euroopa Liidus kehtivaile, siis meie inimeste sissetulekud pole Euroopa omadega võrreldavad. Mingi tasakaal peaks olema.

Aktsiiside tõstmine aasta sees, kui transpordifirmadel on juba lepingud sõlmitud, on arusaamatu -- kuidas mina kui firma juht teen lepingupartnerile enne aasta lõppu selgeks, et ma pean talle osutatava teenuse hinda tõstma? Me ei ole turukaupmehed. Kui mingeid hindu või aktsiise üldse tõsta, siis on loogiline, et see toimuks aasta alguses.

Hetkel kuum