Silva Männik • 18 oktoober 1999

Särav nimi viis volikokku

Valmisliidu liikmed peavad ise aga oma ühisest nimest tähtsamaks kandideerivat inimest. Pärnumaal Tahkurannas valimisliidu 11 nime all volikokku pääsenud Tahkuranna vallavanem Sirje Jõgiste valimisliidu eriskummalist nime edu põhjuseks ei pea. Väikeses kohas näeb vallarahvas rühmituse taga pigem isikuid, kellele siis hääl antakse. Teiseks on nad nime all 11 omavalitsuse valimistel väljas juba kolmandat korda. Kuna esimesel korral oli mõttekaaslasi kokku üksteist, siis teistsugust nime ei osatud esialgu välja mõelda. Praeguseks on Jõgiste sõnul nende valimisliidu nime tõlgendus väljunud numbrite keelest ning kannab endas «üksteise» toetamise või abistamise mõtet.

Ühele Narva linnas moodustatud valimisliidule pandi nimeks Arukus. Tänavu Narva linna volikokku Arukuse nimekirjas kandideerinud, aga mandaadist ilma jäänud arst Valdur Püks võttis samuti osa valimisliidule nime väljamõtlemisest. «Tahtsime selle nimega näidata, et me ei poolda äärmiseid variante, ei tee äkilisi otsuseid, tahame teha oma otsuseid ikka arukalt,» seletab Püks, kes peab Narva haiglas psühhiaatriaosakonna juhataja ametit. «Kahjuks on valimiste tulemused näidanud, et valijat valimisliidu nimi eriti ei mõjutanud,» tõdeb Püks.

Reklaamibüroo Zoom juhataja Kaur Hansoni väitel ei ole valimisliidu või erakonna nimi «hirmus oluline». «Hea nimi on selline, mis kirjeldab, millega on tegu,» sõnab Hanson. Näiteks Pensionäride ja Perede Liit on Hansoni sõnul õnnestunud nimi valimisliidu jaoks.

«See on üks viis, kuidas on nime abil asjale lisaväärtust tekitatud. Nimi on rajatud sellele, et saab kindlatel tunnetel mängida,» räägib Hanson. Selliste valimisliitude nimed nagu Valged, Mesilane või Kolm Oravat ei suutnud Hansonil assotsiatsioone nimekirjas kandideerivate inimeste eesmärkidega tekitada.

Hetkel kuum