Toomas Truuverk • 3. november 1999 kell 22:00

Aktsiaturg kõigub sihitult üles-alla

Kauplemisaktiivsus Tallinna börsil jäi eile taas tagasihoidlikuks ja enamiku kauplemishuvi leidnud aktsiate hinnad vajusid vaikselt allapoole. ÄP indeks kaotas päevaga 1,12% oma väärtusest ja sulgus 276,51 punktil.

Börsisüsteemi eilne päevakäive küündis napilt üle 6 miljoni krooni taseme, millest kaks enimkaubeldut, Hansapanga ja Norma aktsia, andsid kahepeale kokku 63%.

Mõlema nimetatud aktsia hind tegi eile läbi väikese languse, Hansapank -0,58% ja Norma -0,7%. Suurima kukkumise põhinimekirjas läbis aga hoopis Telekomi aktsia, mille hind langes registreeritud üheksa tehingu tulemusel 1,91%, 77 kroonile.

Telekomi aktsia peamine mõjutaja on endiselt Londoni börs ja kui seal midagi positiivset ei juhtu, ei suuda Tallinna börs aktsia hinda kuidagi mõjutada.

Eile liikus Telekomi aktsia Londonis vaikselt miinuspoolel, jõudes veidi enne turu sulgemist järjekordse madalaima tasemeni 15,65 dollaril (ümberarvutatult 77,7 kr). Kroonides paistis hind veidi tugevamana tänu dollari mõningasele tugevnemisele.

Paistab, et vahepeal arvamusliidrite hinnangutest toetust saanud pikemaajalise nägemusega investorite ostuhuvi rauges eile taas. Ka lühiajalistel investoritel on nägemus ilmselt kadumas, sest turg erilist järjepidevust oma praegustes liikumistes ei näita.

Seni on ennustatud turule tõusu tuleva aasta algusest. Osa analüütikuid loodab, et tõus algab veel sel aastal, põhjendades oma lootust investorite sooviga enne suurema massi liikuma hakkamist positsioonid sisse võtta. Oluliseks teguriks saab siinjuures kindlasti ka detsembri alguses statistikaameti avaldatav esialgne hinnang III kvartali sisemajanduse kogutoodangule. Vastuargumendina kerkib aga üles asjaolu, et vaatamata erinevatele ennustustele kohe-kohe algavast tõusust, pole investorid ses osas erilist innukust üles näidanud.

Hetkel kuum